Módne tendencie a trendy.  Doplnky, topánky, krása, účesy

Módne tendencie a trendy. Doplnky, topánky, krása, účesy

» Ako nakresliť prší v seniorskej skupine. Abstrakt lekcie v skupine seniorov „Prší

Ako nakresliť prší v seniorskej skupine. Abstrakt lekcie v skupine seniorov „Prší

Náčrt GCD o oboznámení sa s netradičnou technikou kreslenia "Kresba vidličkou".

Popis: Osnova hodiny je zameraná na stredný a vyšší predškolský vek. Lekcia je v súlade s federálnym štátnym vzdelávacím štandardom. Materiál môže byť užitočný pre predškolských učiteľov, mladých odborníkov a študentov.

Cieľ: Zoznámte deti s Nová technológia tvorivá činnosť - kreslenie vidličkou.

Úlohy:

- vzdelávacie. Učiť deti metódam a technikám neštandardných techník kreslenia.

- rozvíjajúci sa. Rozvoj tvorivého myslenia a predstavivosti pri tvorbe kresby netradičnou metódou.

- vzdelávacie. Výchova k presnosti, samostatnosti, pozornosti pri práci s gvašom a vidličkou.

Priorita vzdelávacej oblasti. Umelecký a estetický vývoj.

Integrácia vzdelávacích oblastí. Umelecký a estetický vývin, kognitívny vývin, telesný vývin.

Aktivity. informatívny - výskumné činnosti, vizuálna aktivita, komunikatívna aktivita, motorická aktivita.

Materiál a vybavenie.

- listy papiera A4

- listy papiera ½ A4

- kvaš

- značky

- jednorazové plastové vidličky

- obrúsky

- poháre - nevyliate

Pokrok GCD.

Vychovávateľ. Chlapci, dnes máme s vami kreatívnu lekciu. Žrebovať budeme na voľnú tému. Čo to znamená byť slobodný?

Odpovede detí.

Vychovávateľ. Správne, nakreslíme kresbu, ktorú sami vymyslíme, pričom ukážeme našu predstavivosť a fikciu. Pozrite sa na svoje tabuľky. Sme pripravení byť kreatívni?

Odpovede detí.

Vychovávateľ.Áno, existuje kvaš, ale žiadne kefy. Nie poriadok. Teraz to napravíme. Kde sú naše štetce?

Učiteľ nahliadne do kabinetu s kanceláriou a zistí stratu štetcov.

Vychovávateľ. Chlapci, štetce sú preč!!! Čo budeme kresliť? Jedzme ich spolu!

Učiteľ a deti hľadajú v skupine štetce. V hernej kuchynskej skrinke nájdu spod kefiek pohár, no sú v ňom vidličky.

Vychovávateľ. Dobre dobre dobre. Niekto sa s nami rozhodol zahrať a vymenil naše strapce za vidličky. Čo urobíme?

Odpovede detí.

Vychovávateľ.Čo ak skúsime kresliť vidličkami?

Odpovede detí.

Vychovávateľ. Dobre. Potrebujeme len pripraviť prsty na nezvyčajné kreslenie.

Cvičenie na prstoch.

Krásne kresliť

Treba sa hrať s prstami

Tu je jeden veľký, tento je stredný,

Bezmenný a posledný

Náš malíček je bábätko.

Ooo index Zabudol.

Ukážeme kozie rohy

A dokonca aj jelene parohy

Nezabudnime na zajačie uši

Budeme viesť prstom.

Krásne kresliť

Musíte hrať s prstami.

Vychovávateľ. Potom začnime s naším experimentom. Vezmite veľký list papiera. Ponorte vidličku do plechovky s farbou rovnako ako štetec. Teraz nakreslíme na list rovnú čiaru.

Vychovávateľ. Ukázalo sa?

Odpovede detí.

Vychovávateľ. Vidličky opláchnite v pohároch vody a osušte papierovou utierkou. Teraz zoberieme ďalšiu farbu a nakreslíme vlnovku. Ak nie je dostatok farby na celú čiaru, ponorte vidličku znova do farby.

Vychovávateľ. Výborne. Vidličky opäť opláchnite vo vode a utrite obrúskom. Tretíkrát zbierame farbu a nakreslíme malé rovné čiary.

Učiteľ robí túto fázu práce na tabuli, potom deti na listoch.

Vychovávateľ. Umnichki, takže sme sa naučili kresliť vidličkou. Unavený?

Odpovede detí.

Vychovávateľ. Poďme sa trochu uvoľniť.

Fizminutka.

Jeden - vstať, natiahnuť sa,

Dva - ohnúť sa, uvoľniť sa,

Tri - tlieskať, tri tlieskať,

Tri hlavy prikývnu.

Štyri - ramená širšie

Päť - mávnite rukami,

Šesť - ticho sedieť na mieste.

Vychovávateľ. A teraz je čas vrátiť sa k téme našej lekcie. Kto si pamätá, aká je téma?

Odpovede detí.

Vychovávateľ. Presne tak, dnes si ty a ja kreslíme, čo chceme, t.j. kreslenie na voľnú tému. Nestrácajme teda ani minútu a začnime kresliť.

Deti začnú maľovať. Učiteľ pristúpi ku každému dieťaťu a spýta sa predmetu kresby, či existujú ťažkosti, výzvy, usmerňuje. Ukáže vám, ako použiť fixy na dokončenie kresby.

Vychovávateľ. Aké úžasné kresby máte! Všetci ste skvelí kamaráti! Kto chce povedať o jeho kresbe všetkým chlapom?

Deti striedavo vychádzajú a rozprávajú sa o svojej kresbe. Učiteľ pomáha rozprávačovi navádzacími otázkami.

Na konci hodiny učiteľ spolu s deťmi analyzuje vykonanú prácu a zhrnie hodinu.

Vychovávateľ. Chlapci, páčili sa vám naše nové štetce? Čo si mal rád? čo sa ti nepáčilo? Čo bolo ťažké urobiť? Čo nové ste sa dozvedeli o vidlici? Chceli by ste opäť maľovať vidlami?

Odpovede detí.

Vychovávateľ. S takouto netradičnou technikou kreslenia – kreslením vidličkou sme sa dnes stretli. Teraz vieme, že vidlica nie je len príbory, ktorým sa jedia rezne, ale aj nevšedný štetec na kreslenie, s ktorým vytvoríte takéto nádherné obrázky!

Niekoľko príkladov výkresov.









Demina Jekaterina Alexandrovna

Abstrakt GCD na kreslenie pre seniorskú skupinu
"Vo svete dobra"

Cieľ:
Prehĺbiť u detí chápanie láskavosti ako cennej, neodcudziteľnej vlastnosti človeka, povzbudiť v dieťati túžbu konať dobré skutky. Zlepšiť komunikačné zručnosti (schopnosť počúvať kamarátov, vyjadriť svoj názor, prejaviť dobrú vôľu k úsudkom iných detí). Naučte deti zručnosti produktívnej činnosti.

Úlohy: Pokračujte v pestovaní záujmu o vizuálnu aktivitu;
Upevniť technické zručnosti (upevniť schopnosť správne držať kefu);
Spôsobiť pozitívnu odozvu na výsledky ich tvorivosti;
Rozvíjať kreativitu, schopnosť samostatnej práce, kultivovať presnosť v práci.

Integrácia vzdelávacích oblastí:
Sociálny a komunikačný rozvoj, rozvoj reči, umelecký a estetický rozvoj, kognitívny rozvoj, telesný rozvoj (v súlade s federálnym štátnym vzdelávacím štandardom).

Metodické metódy:
1. Umelecké slovo.
2. Hudobný sprievod.
3. Vysvetlenie vychovávateľa.
4. Pozorovanie práce detí.
5. Rozbor práce vychovávateľa a detí.
6. Psychologická hra s psychológom.

Materiál a výbava:
Umelé kvety, lopta, počítač, jeden veľký, Balón, obálka s listom, rôznofarebné kúsky obrázkov (puzzle), ozdoby pre rôznofarebnú krajinu láskavosti (kvety, jesenné lístie), albumové listy ½ pre každé dieťa, kvaš, štetce, hrnčeky s vodou, tácky na kefy, veľké, mäkké hračkárske slnko, geometrické tvary z viacfarebnej lepenky, hračka - Lienka, ružové a fialové kartičky pre každé dieťa, papierové srdiečka, héliové balóny pre každé dieťa.

Prípravné práce:
Čítanie príbehu V. Majakovského "Čo je dobré a čo zlé"
Zváženie ilustrácií, organizácia detí učiteľkou pre didaktické a rečové hry, diskusia o činoch hrdinov.

- Priebeh lekcie:
(deti spolu s učiteľom vstúpia do spálne a stanú sa polkruhom.)

Vychovávateľ: Chlapci, chcem vám predstaviť našich hostí. Dnes k nám prišli učitelia materskej školy "Zvezdochka". Pozdravte ich.
(deti pozdravujú).
Teraz, chlapci, povedzte nám o sebe.

Všetci sme priateľskí chalani
Sme predškoláci
Nikoho neurážame
Ako sa stará vieme
Nenechajme nikoho v problémoch
Nebudeme urážať, ale budeme sa pýtať
Nech sa všetci majú dobre
Bude to radostné, svetlo!


Vychovávateľ: Chlapci, pozrite sa z okna. Slnko svieti, obloha je modrá, zelená tráva. Kedy sa to stane? (Leto)
Venujte pozornosť tomu, koľko kvetov je na parapete.
Máte radi kvety? (áno) (rozdáva po jednom kvete, vyslovuje)
Čo sa dá robiť s kvetmi? (obdivovať, čuchať, dávať...)
Takéto nádherné kvety, pekne voňajú, navrhujem, aby ste vdychovali ich vôňu. (hudba č. 1. Dychové cvičenia: deti s zatvorené ústa nádych, potom výdych ústami. 3-4 krát.)

Vychovávateľ: Koľko máš Vika kvety a ty Egor? (jeden…)
A ak všetky kvety spojíme, koľko ich bude? (veľa…)
A keď je veľa kvetov, čo je toto? (kytica)
To je pravda, dobre urobená, samozrejme kytica. Ponúkam našu kyticu na darovanie našim hosťom. (darovalo jedno dieťa)
Drahé deti, ste najkrajšie na svete: Seryozhechka - kamarát,
Nikita- svetlo, Milanochka-priateľka a Nelly je na smiech...
Chlapci, navrhujem, aby ste si zahrali hru "Tender Word". (vezme loptu, deti sa postavia do polkruhu ... učiteľ: Nikita mám ťa rád, lebo si statočný .... a Alina má krásny úsmev atď.)
Čo myslíte, deti, je pekné hovoriť láskavé slová? (Áno) A tí zlí? (nie)
Takých dobrých, pekných ľudí pozývam na výlet. Chcieť? (Áno)
Zamyslite sa a povedzte mi, na čom môžete cestovať? (autom, loďou, lietadlom, balónom ...) (balón priletí)
Vychovávateľ: Zázraky, chlapi, samotný balón nám priletel! Áno, je tam aj list! (otvorí sa dovnútra, vytiahne)
Čo je to za list? Prečítam si to! (čítame: Vážení! Navrhujem, aby ste urobili zábavný výlet cez mimoriadnu „Farebnú krajinu láskavosti!“)
Od koho je list? Kto nás pozýva? V obálke je niekoľko rôznofarebných kúskov ... čo s nimi?
deti: (zbierať)
(zhromaždené, rozpoznané Víla láskavosti)
Vychovávateľ: Kto poslal list, je už jasné! Toto je milenka krajiny "Laskavosť"
No, môžete ísť.
Na tomto balóne poletíme do „Farebnej krajiny láskavosti“. (hrá hudba číslo 2)
(Deti sa spolu s učiteľom, držiac sa veľkého balóna, presunú do vyzdobenej skupiny pri hudbe)
Vychovávateľ: Chlapci, stretáva nás samotná víla láskavosti!
víla: Vychádza dobre s deťmi.
Vychovávateľ: Vaše najmilšie veličenstvo, prečo ste smutný a prečo je vo vašej krajine taká tma?
Víla: Nedávno sa v našej Farebnej krajine objavil zlý čarodejník, ktorý naozaj nemá rád farby, a tak ich vzal a schoval za sedem zámkov.
Chlapci, pomôžte zapáliť slnko!
Vychovávateľ: Naše predškolské deti sú veľmi milé deti, deti, súhlasíte s tým, že pomôžete víle láskavosti! (Áno)
opatrovateľka: Deti si sadnite, pomôžeme Víle rozsvietiť slniečko. (Znie hudba č. 3. Deti maľujú obraz slnka farbami na ½ listu albumu.)
víla: Výborne chlapci! Ďakujem vám chlapci. Tu prichádza slnko (ukazuje veľkú plyšovú hračku-slnko) U nás sa opäť rozsvietilo svetlo a slnečno!
Vychovávateľ: Je jasné a slnečné, takže je čas hrať!
Postavte sa chlapci do kruhu. (fyzická minúta na hudbu č. 4)
Vychovávateľ: Pozri, našiel som nezvyčajné listy, majú rôzne geometrické tvary! Aký je tvar tohto listu? (kruh) Akú farbu má kruh? ( žltá)Čo je to za postavu? (trojuholník) Akú farbu má trojuholník? (zelená)
Pozrite, chlapci, tu je chyba! A my sme si to hneď nevšimli. Pomôžte ploštici vybrať list, na ktorom by to bolo viditeľné. (znie hudba č. 5. deti navlečú chrobáčika na listy rôznych farieb a porovnajú, na ktorej farbe bude chrobáčik najviac nápadný.) (žltá)
víla: Výborne, dokonca sa mi zlepšila nálada. Viete, že každá farba má svoju vlastnú náladu? (vieme...áno)
Vychovávateľ: Navrhujem, aby ste si zahrali hru "vyberajte farbu podľa nálady!" (Každému dieťaťu rozdávam fialové a ružové karty)
Prečítam básne Vladimíra Karkina a vy zoberiete kartu vhodnej farby a zdvihnete ju. (znie hudba číslo 6)
Za oknom hmla a kaša
Hviezdy sa skrývajú v tme
Naozaj sa mi chce plakať
Nie je známe prečo
Chlapci, akú farebnú kartu si vyberiete? (Fialová) Správne….

(znie hudba číslo 7)
Vetvy sa ráno sfarbujú do zlatista
Vo sne modrý dym
Naozaj sa mi chce smiať
Nie je známe prečo
Akú farebnú kartu si teraz vyberiete? (Ružová)
Samozrejme, všetci majú skvelú náladu!
víla: Nálada je vynikajúca, pretože priateľstvo a láskavosť robia skutočné zázraky! Držme sa za ruky a vnímajme teplo a silu rúk našich priateľov.
(číta báseň. psychologická hra)
Vánok je kamarát so slnkom a rosa s trávou.
Kvet je kamarát s motýľom, my sme kamaráti s tebou.
Radi sa o všetko podelíme s priateľmi na polovicu!
Hádaj sa len s kamarátmi, nikdy!

Vychovávateľ: Teraz sa na teba pozerám, všetci sa usmievaš... Akú máš náladu po našom výlete? (dobre)
Vymaľujte si teda svoju náladu farebne! (Namaľuj srdiečka v rôznych farbách k hudbe číslo 8)
Vychovávateľ: A teraz, milá víla láskavosti, prijmi od nás na pamiatku dúhu našich dobrých pocitov! (deti dávajú viacfarebné srdiečka).
víla:Ďakujem vám milí chlapci. A aby ste sa bezpečne vrátili, dám vám kúzelné loptičky, na ktorých poletíte do svojej obľúbenej škôlky. (Znie hudba č. 9. Víla rozdáva balóny a deti letia do spálne).

Synopsa GCD "Umelecká kreativita" (kresba)

Téma: „Všetky povolania sú dôležité, všetky povolania sú potrebné. Pomôžme vodičovi.

Obsah programu:

Vzdelávacia oblasť "Umelecká tvorivosť": naďalej sa učiť kresliť okrúhle predmety, obrazne odrážať jednoduché predmety pri kreslení ceruzkami, správne držať ceruzku tromi prstami, maľovať kresbu bez toho, aby ste prekročili hranice.

Vzdelávacia oblasť "Poznanie": rozšíriť predstavy detí o hlavných profesiách.

Vzdelávacia oblasť "Komunikácia": naučte sa vyjadrovať svoje myšlienky rečou, dajte úplnú odpoveď na otázky pedagóga, naučte sa meniť podstatné meno v prípadoch.

Vzdelávacia oblasť "Socializácia": formovať emocionálnu citlivosť, túžbu pomáhať tým, ktorí to potrebujú.

Vzdelávacia oblasť "Zdravie": pri kreslení vytvorte správne držanie tela: seďte voľne, nenakláňajte sa nízko nad stôl.

Vzdelávacia oblasť "Telesná kultúra": rozvíjať túžbu hrať hry vonku s jednoduchým obsahom.

Vzdelávacia oblasť "Hudba": formovať zručnosť vykonávať produktívne akcie podľa hudby.

Materiál: obrázky zobrazujúce ľudí rôznych povolaní a atribútov povolaní, lopta, hračkársky lekár, list od Dunna, autíčko bez kolies, farebné ceruzky, hárok A4 pre každé dieťa s obrázkom autobusu bez kolies, rádio magnetofón, klasická hudba, karty s obrázkom Dunno.

Priebeh kurzu.

1 Organizovanie času.

Loptová hra. Deti stojace v kruhu vymenúvajú povolania, podávajú si loptu.
2. Úvod do témy.

Na návštevu prišiel cudzinec (Dr. Aibolit). Hádaj čo
Má tento muž prácu? (lekár). Ako si uhádol?
Deti opisujú oblečenie lekára, pomenúvajú predmety v jeho rukách.

3. Didaktická hra "Kto čo robí." Dr. Aibolit hrá s deťmi didaktické hry.

Kuchár varí....
Učiteľ učí...
Predajca predáva...
Vychovávateľ vzdeláva...
(kaderník, vodič, krajčírka, policajt).
4. Didaktické cvičenie "Dokončiť vetu."
Kuchár varí (čo?) - polievku.
Lekár lieči (koho?) - ....
Vodič jazdí (čo?) - ....
Krajčírka šije (čo?) - ....
Učiteľ učí (koho?) - ....
Predávajúci predáva (čo?) - ....
5. Didaktická hra "Kto čo potrebuje."

Dr. Aibolit rozdá každému dieťaťu obrázok zobrazujúci predmety, ktoré potrebujú ľudia určitej profesie. Deti hádajú, na aké povolanie myslel doktor Aibolit.
Kuchár potrebuje hrnce, naberačku, čiapku atď.
Učiteľ potrebuje...
Lekár potrebuje...
Predajca potrebuje...
Krajčírka potrebuje....
Kaderník potrebuje...
Učiteľ potrebuje...









6. Telesná výchova. "pilot"
Byť vodičom je dobré (behať v kruhoch, „vládnuť“)
A lepší pilot. (beh v kruhu, ruky do strán)
Išiel by som k pilotom
Nechajte ma poučiť.
Nalejem benzín do nádrže (stop, "nalejem")
Štartujem vrtuľu: (kruhové pohyby pravou rukou)
„Vezmi motor do neba (bež v kruhu, ruky do strán).
Aby vtáky spievali."
7. Vyjadrenie k problémovej situácii. List od cudzinca.
Učiteľ informuje deti, že práve dostal list od Dunna. Čítanie listu: „Ahoj chlapci, ahoj doktor Aibolit. Som veľmi chorý, naozaj potrebujem vašu pomoc. Príďte čoskoro, dobrý doktor Aibolit! . Deti sympatizujú s Dunnom. Doktor a chlapci idú na pomoc Dunnovi a zistia, na čo nastúpia. V aute to nepôjde, je tam veľa chlapov a všetci sa do auta nezmestia, ale autobusom sa tam dostane každý. Zisťujeme, že autobus by mal riadiť vodič. Usporiadame stoličky s „vlakom“, vodič si sadne za volant, ale autobus nejde. Poďme zistiť, čo je dôvodom. Učiteľ ukazuje hračkársky autobus, ktorý nemá kolesá. To je problém. Učiteľ ponúka opravu autobusu, preto musíte k autobusu pripevniť kolesá.

8. Kreslenie kolesa.

Učiteľka s deťmi zistí, akú farbu budú kolieska (čierne), určí tvar, ktorý koliesko má (kruh), deti vo vzduchu opíšu ukazovákom kruh. Učiteľ ukazuje techniky kreslenia. Upozorňuje na postoj detí a na to, ako správne držať ceruzku. Dielo je sprevádzané hudbou.

9. Výsledok hodiny.

Deti opravili autobus, vodič a Aibolit ďakujú deťom za pomoc. Aibolit vyliečil Dunna. Dunno dáva deťom svoj portrét ako prejav vďaky.

Zhrnutie GCD o kresbe v netradičných technikách
"Jesenné hviezdy"
Skupina: prípravná
Technika: kresba voskovkami a akvarelom
Účel: Kresliť jesenné kvety, sprostredkovať ich textúru a charakteristické črty.
Úlohy:
vzdelávacie. Upevniť vedomosti detí o farbách, pokračovať v predstavovaní detí
s nekonvenčným typom vizuálnej činnosti – kreslenie voskovkami a
akvarel.
rozvoj .. Rozvíjať jemnú motoriku rúk, tvorivú predstavivosť, fantáziu,
schopnosť riadiť lietadlo, rozvíjať umelecké zručnosti a schopnosti,
umelecký vkus.
vzdelávacie. Vychovaj kladný postoj k prírode.
Materiál a vybavenie: schéma kreslenie krok za krokom tohto výkresu, list papiera A4,
jednoduchá ceruzka, voskovky, akvarel, štetec číslo 6, pohár nerozliateho,
obrúsky.
Prípravné práce: pohľad na jesenné kvety.
Pokrok GCD.
pedagóg: Chlapci, pozorne počúvajte hádanku. Aké je ročné obdobie
hovorí.
Ak listy na stromoch zožltnú,
Ak vtáky odleteli do ďalekej krajiny,
Ak je obloha zatiahnutá
Ak prší.
Je toto ročné obdobie?
Deti: jeseň.
Vychovávateľ: Správne. Je jeseň. Vymenujte jesenné mesiace.
Deti: september, október, november.
pedagóg: Aký sviatok oslavuje celá krajina v septembri?
deti. Deň vedomostí alebo 1. september.
Vychovávateľ. Prečo sa to tak volá?
Deti hádajú.
Vychovávateľ. 1. september je ťažký deň, je to oslava začiatku nového školský rok. to
najočakávanejší deň pre tých, ktorí prvýkrát prekročia prah školy. Preto toto
Deň sa nazýva „Deň vedomostí“.
Vychovávateľ. Pozri! Pozri! -
Ľudia sú prekvapení,
Na ceste sám
Sama od seba ide kytica.
Úžasná kytica
Oblečený v školskej uniforme
Nový ruksak na chrbte
Biela čelenka...
Učiteľ: V tento deň chodia do školy všetky deti oblečené s veľkými kyticami kvetov.
Aké jesenné kvety poznáte?
Deti: Astry, georgíny, gladioly, cínie, chryzantémy….
Vychovávateľ: Pozrime sa na túto jesennú kyticu (ukážka). Čo je on?

pedagóg: V záhrade je taká kvetina,
A vyzerá ako hviezda.
Môže byť akejkoľvek farby.
Do jesennej kytice
Nazbierajte krásny kvet
To sa nazýva -
Deti: Astra!
Vychovávateľ: Presne tak, je to astra. Ako vyzerá kvet astry? / odpovede detí /
Pedagóg: Existuje jedna legenda, že astra vyrástla zo zrnka prachu, z ktorého spadla
hviezdy. Astra preložená z grécky znamená hviezda. Zvlášť ihličková astra
vyzerá ako hviezda, ktorá spadla z neba: stred je veľký a teplo žltý a
okvetné lúče. Preto je za tichej hviezdnej noci počuť pri záhonoch s astry
slabý šepot: toto sú astry rozprávajúce sa so svojimi rodnými hviezdami.
Astry, akoby sa obdivovali: „Pozrite sa na nás, akí sme krásni, farební,
svetlý. Užite si nás!
Pedagóg: Tu sa ukazuje, aký čarovný kvet astry.
Bez kvetov je nemožné si predstaviť náš život. Zdobia parky, ulice, polia.
Divoké kvety, záhradné kvety, dávajú ľuďom krásu. Vôbec to nie je potrebné
trhať kvety. Môžete ich obdivovať na záhonoch v kvetináče, v krajine, v lese. ALE
môžete kresliť kvety a obdivovať ich.
Odtrhnuté kvety zvädnú, ale maľované nás budú tešiť ešte dlho.
Fizkulminutka.
Naše šarlátové kvety
Okvetné lístky sa rozvinú. (pomaly zdvihnite ruky hore)
Vietor trochu dýcha
Okvetné lístky sa kývajú. (kývnite rukami zľava doprava)
Naše šarlátové kvety
Zatvor okvetné lístky, (sadni si, schoval sa)
Potrasenie hlavou (pohyby hlavy zľava doprava)
Ticho zaspávajú.
Deti opakujú pohyby v súlade s textom.
Pedagóg: Chlapci, navrhujem, aby ste dnes nakreslili astru. Ale budeme kresliť
nezvyčajným spôsobom, voskovky a akvarel.
Kreslenie kresby krok za krokom.
Najprv ceruzkou na liste nakreslite ovály, načrtnite veľkosť a umiestnenie kvetov
astra. Kreslíme bez toho, aby sme silno tlačili na ceruzku, takže čiary sú sotva viditeľné. Astry
by mali byť približne rovnakej veľkosti. Aby bola kompozícia harmonická, nie
dva kvety by mali byť umiestnené na rovnakom riadku. Vo vnútri veľkých oválov nakreslíme malé.
ovály - stred kvetov.
Potom žltou voskovou pastelkou premaľujeme stred astier. Ak to chcete urobiť, nakreslite
malá oválna špirála. Nie je potrebné úplne maľovať cez ovál, je to potrebné
nechajte priestor pre akvarel.
Ďalej s voskovými pastelkami nakreslite okvetné lístky astier. Ak to chcete urobiť, nakreslite čiaru od stredu
kvet až po okraj, ako lúče slnka. Jemne nakreslite tlakom, aby bola čiara svetlá a
mastný. Astry môžu byť natreté v akejkoľvek farbe, ktorá sa vám páči. Pre túto kresbu
je lepšie vybrať 23 farieb. Zelenou voskovou pastelkou nakreslite stonky a listy.
Na dotvorenie kompozície pridáme do našej kytice drobné kvietky. Na
Do voľného priestoru listu nakreslite malé snehové vločky žltou voskovou pastelkou. Kreslíme
ich, kombinujúci v kvetenstvách niekoľkých kusov. Malá práca rovnakým spôsobom, s tlakom.

Teraz sa pustíme do práce s vodovými farbami. Okrová farba na pozadí obrazu. Nanášame farbu
na hárku úplne, s výnimkou miest, kde sú nakreslené astry. Medzi astrami
pridať zelené škvrny. Tam, kde sú kresliace prvky nakreslené pastelkou na list, farba
neleží, keďže pastelka je vosková, mastná, čiže premaľujte linku akvarelom
proste nemožné.
Po zaschnutí pozadia nakreslite astry. Berieme farbu rovnakej farby, ako je nakreslená
astry, ale sýtejší odtieň, aby farba nesplývala s voskovkou, a
aplikujte ťahy od stredu k okraju cez okvetné lístky nakreslené kriedou. žltá
maľovať stred kvetu. Listy natrieme zelenou farbou.
Oranžovou farbou kreslíme malé kvety. Na vrchole žltých snehových vločiek ukladáme
akvarelové ťahy v tom istom smere, v ktorom bola vločka namaľovaná kriedou. Rovnakým spôsobom
naneste pomarančový náter zospodu do stredu, aby ste získali objem. Naša kresba
pripravený.
Vychovávateľ: Chlapci, umiestnite list vertikálne a pustite sa do práce.
Potom deti v prípade potreby pracujú samostatne.
Vychovávateľ radí deťom alebo používa displej.
Učiteľ: Pozri čo krásna práca máme to.
Básnik V. Roždestvensky napísal báseň o kráse kvetu:
Astra.
Jeseň nad tienistým parkom...
Zlato javorov leží na vodách rybníka.
Listy sa točia... Vtáky stíchli...
Pohľad na chladnú oblohu
Astra, žiarivá astra je hviezda.
Astra s rovnými okvetnými lístkami
Od staroveku sa nazýva "hviezda".
Sami by ste to tak nazvali.
V ňom sa okvetné lístky rozptýlili v lúčoch
Od jadra úplne zlaté.
Súmrak sa blíži. Štíhly a ostrý
Na oblohe súhvezdí sa hojdá svetlo.
Astra, vo voňavom a farebnom záhone,
Sledovať, ako žiaria vzdialené sestry
A posiela im pozdravy zo zeme.
Učiteľ: Tu je nebeská krása kvetu astry.
A teraz usporiadame výstavu našich obrazov a potešíme každého jasným nezvyčajným
astry.

Alevtina Výrošová
Abstrakt GCD na kreslenie v seniorskej skupine „Jesenná obloha. Úvod do akvarelu »

Synopsa GCD o vizuálnej aktivite: kresba v starej skupine „Jesenná obloha. Úvod do akvarelu »

Obsah programu:

Umelecký a estetický vývoj: naučiť deti pracovať s akvarelom technikou „mokrá“; Ukážte, ako sa pracuje so špongiou a štetcom.

zlepšenie schopnosti sprostredkovať obrazy prírody v kresbách - obraz jesene. kognitívny vývoj : zaviesť akvarel do obrazového materiálu, pokračovať v oboznámení sa so žánrom krajiny;

Vývoj reči: obohatiť slovnú zásobu detí o slová: akvarel, paleta, tieň, stojan; povzbudzovať deti, aby vyjadrili svoj osobný názor na to, čo vidia;

Sociálny a komunikačný rozvoj: výchova emocionálnej reakcie na obraz na obrázku, samostatnosť, tvorivá činnosť; pestovať záujem o činnosť umelcov, učiť obrazne hodnotiť ich prácu a prácu iných detí, pestovať vnímavosť a láskavosť.

prípravné práce: pohľad na jesennú krajinu v reprodukciách obrazov umelcov, čítanie básní E. Blaginina „Odlietajú, odleteli“, A. S. Puškina „Obloha už dýchala jeseňou“.

Materiály a vybavenie: reprodukcia obrazu F. Vasilieva „Pred dažďom“, stojan, papier, štetce, špongie, akvarel, poháre s vodou, obrúsky.

Hudobná linka. Nahrávanie cvrlikania žeriavov. P. I. Čajkovskij „Jesenná pieseň“.

Metodické metódy:

1. Herná situácia "Balík od umelca."

2. D. /i. "Farebné hádanky"

3. Cvičenie "Pomenujte odtiene."

4. Skúmanie oblohy, reprodukcie krajiny.

5. Cvičenie "Zmiešajte farby."

6. Výstava diel "Jesenná obloha".

7. Analýza, povzbudenie.

Pokrok GCD:

Chlapci, dnes sme dostali poštou balík. Správa od umelca. Zistil, že naozaj radi kreslíme, a dal nám takúto „škatuľu“ (zobrazuje stojan). Všetci skutoční umelci majú takúto „škatuľu“ a nazýva sa to „stojan“. Žijú tu jeho verní priatelia a pomocníci, bez ktorých nenamaľujete ani jeden obraz. Čo si myslíte, že sú títo priatelia? Aby vám pomohol, nechal odkaz s hádankami.

farebné sestry

Nuda bez vody

Strýko je dlhý a tenký

Vodu nesie s bradou

A sestry s ním

Nakreslite dom a fajčite.

(Štetec a farby)

Viete, že umelci nemaľujú farbami, ale píšu?

Obrázky maľované rôznymi farbami alebo inými farebnými materiálmi ako pastel, voskovky sa nazývajú „Maľba“. Toto slovo je ľahko zapamätateľné: pozostáva z dvoch jednoduché slová- "žiť" a "písať".

A teraz sa zoznámime s vernými priateľmi umelca. (Otvorte krabicu s vodovými farbami) V tejto krabici hľadajte viacfarebné štvorce, ako sú domy. Chlapci, poznáte všetky farby? Vyriešte tie hádanky.

Je vo vajci a v sliepke,

V oleji, ktorý leží v masle,

V každom zrelom klásku,

Na slnku, v syre a v piesku. (Žltá)

Prúdi to s našou krvou

Líčka pečú všetci klamári. (červená)

Leží na streche so snehom,

Kreslia na to a píšu,

Je v kravskom mlieku

Aj v kyslej smotane aj v múke. (Biely)

Je v nebi v krásny deň,

A tiež nezábudky

A na krídlach nočného motýľa

Môže vzlietnuť z kvetu. (Modrá)

Je to v káve, v šošovici,

V medvedíkovi a škorici

Čokoláda má tiež

Bez toho sa to nedá jesť. (hnedá)

Vidieť mu pod očami,

Bojovníka okamžite ľutuje,

Ale baklažán a slivka

Spokojný a šťastný s ním. (Fialový)

Môže kvákať so žabou,

Plač s krokodílom

Rast zo zeme s trávou

Ale nemôže kvitnúť. (Zelená)

Každý pomaranč je plný

Aj s klaunom je s ním väčšia zábava

Na líške je všade

A na veveričke v kolese. (oranžová)

Hoci číha v komíne

S pantermi je vždy v móde,

A je to černoch

Nosí sa každý deň. (Čierna)

Je v asfalte a betóne,

V teplom páperí na vrane,

Vo vlkovi a jeho chvoste

A mačky v tme. (sivá)

Je ním obsadená tretina vlajky,

Je to v mene veľryby

A v nevädzovej modrej kytici,

A na poštovú schránku. (Modrá)

Každý vidiaci chlapec povie

O ňom, že je dievčenský,

Ak bocian zmokne,

Stane sa v ňom ako plameniak. (Ružová)

Tieto farby sa nazývajú vodové farby. Slovo „akvarel“ znamená „voda“. Keď s nimi maľujete, musíte štetec veľmi dobre namočiť. Akvarelové farby sa navzájom miešajú a môžete získať veľa zaujímavých odtieňov. Čo sú to "odtiene"? (Napríklad: existuje hlavná farba červená a všetky ostatné jej veľmi podobné, len svetlejšie alebo tmavšie, sa nazývajú „Odtiene“)

Vymenujte odtiene červenej (ružová, karmínová, šarlátová, bordová, čerešňová).

Obrazy maľované vodovými farbami sú veľmi jemné, transparentné a veľmi malebné. Nazývajú sa - akvarelová maľba.

Čo ešte podľa vás umelec potrebuje?

Váš pigtail bez strachu

Ponorí sa do farieb

Potom zafarbený pigtail

V albume vedie na str

(Strapec)

Hlavným nástrojom umelca sú skutočne štetce. Vyrábali štetce zo srsti rôznych zvierat: jazvec, veverička, štetiny.

Koľko nových, zaujímavých vecí o farbách a štetcoch sme sa dnes vďaka umelcovi naučili. Spomeňme si, ako sa obrazy nazývajú obrazy? Pamätajte si, aké sú odtiene? Pomenujte odtiene modrej a zelenej.

Učiteľ vyzve deti, aby sa pozreli von oknom, pričom venovali pozornosť farbám oblohy, učiteľ vedie so žiakmi dialóg.

Akú nezvyčajnú farbu oblohy ste videli? Aká je nálada na oblohe? Je možné porovnať náladu človeka s náladou oblohy?

A potom ponúka zvážiť reprodukcie krajiny, ktoré zobrazujú oblohu v inom stave.

Po odpovediach detí učiteľka ukazuje techniky miešania akvarelov a techniky kreslenia „mokrou“ technikou.

Učiteľ navlhčí list krajiny vlhkou špongiou (štruktúra papiera na kreslenie akvarelom by mala byť voľná a drsná).

Potom vezme farbu na štetec a začne maľovať.

Zdá sa, že kefa tancuje na liste a robí kruhové pohyby - získajú sa nadýchané oblaky, a ak kefka kĺže, oblaky sa ukážu ako predĺžené, plačúce (farby sa šíria až na dno).

Učiteľ venuje osobitnú pozornosť použitiu čiernej farby, ktorá je veľmi tmavá a môže stmaviť farbu inej farby, takže môže zmiznúť. Preto je potrebné mladým umelcom vysvetliť, že čiernu farbu treba nabrať trochu na špičku štetca.

Po ukázaní techník práce s vodovými farbami učiteľ vyzve deti, aby nakreslili vlastnú oblohu pomocou „mokrej“ techniky.

Počas cvičenia hrá hudba. Učiteľka deťom pripomenie, pripomenie, že efekt dažďových prúdov možno dosiahnuť, ak sa plachta nakloní zvisle, farby skotúľajúce sa nadol budú splývať jedna do druhej.

Keď deti dokončia svoju prácu, môžete usporiadať minivýstavu na výstavnej doske. Deti vymyslia ku každému obrázku názov.

Deti, akí ste dobrí kamaráti. Dnes si ma tak potešil. Vidím, že ťa bavilo maľovať po novom „surovo“. Povedz mi, rád maľuješ oblohu vodovými farbami? Ak sa vám to páčilo, zdvihnite žlté slnko a ak to nebolo veľmi zaujímavé, potom tmavý mrak.

Deti (vyberte si).

A čo sa vám páčilo najviac?

Kreslite vodovými farbami, počúvajte hudbu, hrajte sa s farbami.

Som rád, že ste sa o mňa zaujímali.

Irina Zamyatina
« Prší". Abstrakt lekcie umeleckej tvorivosti (kresby) v skupine seniorov

Téma: « Prší»

Vzdelávacia oblasť: « umelecky- estetický vývoj"

Cieľ: Rozvíjať schopnosť detí obrazne odrážať dojmy zo života okolo seba v kresbách.

Úlohy: Upevniť schopnosť zostaviť kompozíciu kresby. Rozvíjať schopnosť používať získané techniky na sprostredkovanie javu v kresbe. cvičiť v kreslenie jednoduchou grafitovou ceruzkou, farebnými ceruzkami alebo farebnými voskovkami.

Typy integrácie regiónoch: « Umelecká tvorivosť» , "hudba", "vedomosti", "socializácia", "komunikácia".

Materiály a vybavenie: Grafitová ceruzka, farebné ceruzky alebo voskovky, list A-4 (na dieťa).

Priebeh kurzu.

Robíme hádanky:

Každý deň sú šaty farebnejšie,

O niečo jasnejšie, krajšie, zábavnejšie...

Čo je to za krásne dievča

Veľmi sa ponáhľa

páči sa nám to všetkým?

Len teraz je počasie pochmúrnejšie ...

Ročné obdobie - čo je na ulici? (jeseň)

Nechodí, neskáče

A pláva a plače.

Robí hluk na poli a v záhrade,

Do domu sa však nedostane.

A ja nikam nejdem

Pokiaľ ide. (Dážď)

Odpovede detí.

Výborne chlapci! Teraz sa pozrime na obrázky, čo ukazujú?

Odpovede detí.

Presne tak chlapi dážď A aké ročné obdobie?

Odpovede detí.

Presne tak chlapci, jeseň!

Hra "Aké je počasie na jeseň?"

Kedy prší počasie je daždivé keď vietor fúka - veterno, zima - zima, zamračené - zamračené, vlhké - vlhké, pochmúrne - pochmúrne, jasno - jasno.

Urobil. napr. "Vyberte akciu"

pohybovať sa: Čo robia listy na jeseň? (žltnúť, spadnúť, lietať atď.) Dážď na jeseň(ide, mrholenie a pod.) Vtáky na jeseň (odletieť, pripraviť sa atď.) Stromy na jeseň (zhodiť listy, zaspať atď.) Zvieratá na jeseň (príprava na zimu, prebaľovanie atď.)

Dynamická hra « Dážď»

Dážď, dážď, lei da lei.

(Deti na dlani ukazujú kvapky prstami dážď)

Mokré kvapky neľutujú.

Tlieskame rukami

básne)

Dupneme nohami.

Opäť vyšlo slnko

všetky deti idú na prechádzku.

(Vykonajte pohyby podľa textu básne)

(Prehrá sa zvukový záznam zvukov dážď, deti utekajú pod učiteľským dáždnikom).

Výborne, chlapci, teraz, keď sme s vami hrali, poďme s vami kresliť daždivé jesenný deň na dedine, na poli či v meste. Najprv kreslíme terén: les, pole, stromy, dážď kresliť posledný. Pamätáme si rôznymi spôsobmi kresba dažďa, tráva, stromy.

Na koniec lekcie berieme do úvahy všetky kresby, všimnite si tie najvýraznejšie, vrátane nových obrázkov.

Súvisiace publikácie:

Synopsa GCD o umeleckej tvorivosti (kresbe) v seniorskej skupine "Winter Landscapes" Synopsa GCD o umeleckej tvorivosti (kresbe) v seniorskej skupine na tému: „Zimná krajina“ Úlohy: Naučte sa kresliť zimnú krajinu.

Synopsa GCD o umeleckej tvorivosti (kresba a aplikácia) "Rowan-nurse" Zhrnutie integrovanej lekcie. Priamo vzdelávacia oblasť: Umelecká tvorivosť. Kreslenie a aplikácia. Téma: „Rowan.

Abstrakt lekcie o umeleckej tvorivosti v seniorskej skupine „Cesta do zimného lesa za starým mužom Lesovichkom“ Umelecká tvorivosť v skupine seniorov. Téma: „Cesta do zimný les na návšteve u starého muža-Lesovichka“ Účel: Formovanie kognitívneho.

Abstrakt GCD o umeleckej tvorivosti (kresbe) v prípravnej skupine „Jamček v meste ľudových remeselníkov“ Synopsa priamo výchovných aktivít v umeleckej tvorivosti (kresbe) v prípravná skupina. Téma: „Spravodlivé.

Účel: pripraviť darčeky pre matky. Vzdelávacie úlohy: upevniť vedomosti detí o farbách; obohatiť slovná zásoba deti. Rozvíjanie.

Synopsa GCD o umeleckej tvorivosti (kresbe) v druhom juniorská skupina. Téma: "Kvetový valčík" Ciele: - emocionálne vychovávať.

Účel: vzbudiť záujem o kreslenie netradičnými technikami. Úlohy: rozvíjať schopnosť detí kresliť nekonvenčným spôsobom kreslenia -.

Valentina Nikitina
Zhrnutie vzdelávacích aktivít v kreslení v seniorskej skupine na tému: „Jeseň. Prší".

Cieľ: Formovanie grafickej zručnosti šrafovania v danom smere.

Úlohy:

1. Učiť hrať daždivo počasie s rôznymi

vyjadrovacie prostriedky: mokrá technika, nemaľované cez čiary kreslené parafínom alebo voskovkou;

2. Zlepšite techniku ​​liahnutia (parafín);

3. Upevnite zručnosť obrázky stromov.

4. Vzbudiť u detí záujem o výtvarného umenia.

Materiál a vybavenie: list papiera, akvarel, kvaš, parafínové sviečky, hrubé a tenké štetce, pohľadnice, ilustrácie a ukážky práce zobrazujúce rané, zlatý a neskorý jeseň, jesenné daždivé počasie, jemná hudba.

Chlapci, hádajte hádanka:

Išiel som cez lúky, cez lesy, cez polia.

Pripravila pre nás zásoby,

Ukrývala ich v pivniciach, v košoch,

Povedal: Zima sa pre mňa blíži! (jeseň)

(Dieťa nájde obrázok medzi všetkými ročnými obdobiami obraz jesene, položí to na tabuľu)

Pomenovať čo jesenné mesiace viete? Ako sa volá prvý mesiac jeseň? Čo je to jeseň? (skoré) obrázok prvého jesenného mesiaca). Pomenujte znaky raného jeseň.

(V septembri jeseň ešte len začína. Na brezách sa objavujú prvé žlté listy, javory kvitnú žltými a červenými listami. O takých jeseň hovorí sa - skorá jeseň).

Aký mesiac to je prišla jeseň? (október). Vie niekto ako sa volá toto obdobie? jeseň? (zlatá). (Dieťa nájde obrázok s obrázok druhého jesenného mesiaca).

Čo sa stane v októbri?

(V októbri sa všetky stromy obliekajú jesenné outfity, začína padanie listov. O takých jeseň je zlatá, veľkolepé jeseň).

Ako vieme, že už je neskoro jeseň?

(Na stromoch nie sú takmer žiadne listy, je tu častá zima dažde, prichádzajú mrazy, padá prvý sneh. Takéto jeseň sa nazýva neskoro).

Ako sa volá posledný mesiac jeseň? (november)

O jeseň jej farby. Aké farby sú zlaté jeseň vieš? (Červené, žlté, oranžové, zelené, fialové, teplé, karmínové, zlaté).

Hra « jesenné slová»

Každý z vás by sa mal po jednom striedať. krásne slovo o jeseň. "Zlatá, smutná, krásna, daždivé, zamračené, studené, teplé, tajomné, skoré, neskoré, láskavé, zaujímavé, nudné.

Hra "Aké je počasie jeseň

Keď vietor fúka - veterno,

Chlad, zima

Zamračené – zamračené

Surový - surový

Pochmúrny — pochmúrny

Jasné - jasné.

Kedy prší a prší...

moment prekvapenia:

Naša kráľovná Strapec má vo svojej záhrade vždy leto, rastú krásne kvety, stromy, kríky. A za oknom nás vidí a jeseň, a zima a jar. Jej priateľka princezná však žije vo vzdialenej a veľmi horúcej krajine, kde sa nikdy nič nedeje. dážď, žiadny sneh. Nuda, však? Princezná poslala list našej kráľovnej Tassel povedal: čo sa stane dážď. Strapec nás žiada nakresliť daždivé počasie lebo raz je lepšie pozri než počuť stokrát, nie? Ako môžeme nesklamať našu kráľovnú? strapec: kresliť dážď?

Pozrime sa z okna. Aké je dnes počasie?

Toto je smutné počasie, ktoré si s vami napíšeme, jesenný dážď a ukázať poryvy vetra, ako za oknom. Keď fúka vietor, ako môže kresliť na papier?

Dobre, teraz si trochu natiahneme prsty!

Hladkanie, potľapkanie, miesenie od končekov prstov k základni;

Šúchanie končekov prstov;

Hladkanie, potľapkanie a štipkanie zadná strana ruky od prstov po lakte.

Učiteľ ukazuje novú techniku kresba dažďa:

Predtým ako začneš farba, naučím vás jednu jednoduchú, no veľmi zaujímavú a nezvyčajnú techniku, ktorú ešte nepoznáte. Ukážem vám ako nakresliť dážď na papier. Vezmite jednoduchú ceruzku a nakreslite šikmé trysky na biely list papiera. dážď. Existuje záhada dážď: "Dlhé nohy uviaznuté v zemi"(vysvetlenie vychudnutého je dážď, dážď padá na zem, zašpiní sa). Nezabudnite si ceruzkou označiť čiaru zeme a kresliť ako prúd dážď preliať z neba na zem.

A teraz si vezmime kúsok sviečky - je na vašom stole - a nakreslite ju strednou silou stlačením pozdĺž čiar ceruzky dážď.

Učiteľ kladie otázku:

Ako môžme vidieť dážď na obrázku? Čo treba urobiť? (vyfarbi kúsok papiera).

Učiteľ vyzve deti, aby si zapamätali, ako získať rozmazané tóny na vytvorenie pozadia obrázka (príjem tónovania papiera na surový papier).

Učiteľ zdokonaľuje techniku mokré kreslenie:

Chcem vám pripomenúť techniku ​​tónovania na raw.

1. List papiera je mierne navlhčený vodou so širokými ťahmi so širokou kefou. 2. Potom na mokrý plech nanesieme farbu takej farby, akú potrebujeme a ktorá je vhodná pre danú farbu obrázka, nanášame tak, aby sa okraje farby dotýkali, čo i len mierne prekrývali. Takže jednou farbou môžete zvýrazniť zem a druhou oblohu a hranica medzi nimi je rozmazaná. Pýta sa učiteľ otázka:

Aký farebný rozsah použijete? upršaný deň, zamračené počasie? (sivá, čierna, fialová, hnedá, tmavo modrá)

Učiteľ ponúka deťom myslieť si:

A ako môže zobraziť odtlačením holých stromov suchým lístím? (nemôžete maľovať po celom vysušenom plechu, ale nanášať farbu hrubým štetcom iba pozdĺž žíl).

Stojíme v kruhu, ruky zdvihnuté nahor a kývajú sa zo strany na stranu, ako konáre stromov počas dážď a vietor.

2 časť. Nezávislý detské aktivity.

Učiteľ vyzve deti, aby sa pustili do práce krok za krokom:

1. Skica dážď jednoduchou ceruzkou a kreslenie dažďa voskovou sviečkou.

2. Tónovanie papiera na surový s použitím tmavej škály farieb.

3. Potlač suchými listami stromov.

(Počas samostatnej tvorby detí zapnite nahrávanie hudby P. I. Čajkovského "ročné obdobia" « jeseň» ).

3 časť. Rozbor detskej tvorby.

Deti pozerajú na prácu.

Dajte svojim obrazom názvy.

Vysvetlite, ktorý mesiac a počasie nakreslený.

Povedia vám ako maľované.

Aké materiály ste použili

Akú náladu vyvolávajú kresby detí?

Zdá sa mi, chlapci, že táto báseň veľmi dobre odráža náladu, ktorú vytvárajú vaše obrazy. A vnáša do nás radosť z blížiaceho sa príchodu dlho očakávanej zimy. Všetci ste dnes odviedli skvelú prácu. Ďakujeme za vašu kreativitu.

Súvisiace publikácie:

Abstrakt Integrovanej edukačnej aktivity na netradičné kreslenie na tému "Chobotnice". Integrácia oblastí: "Poznanie",.

Súhrn priamych vzdelávacích aktivít v kreslení v seniorskej skupine "Ryabinushka" Téma: "Jarabina" Obsah programu: Pestovať estetický a morálny vzťah k vtákom a rastlinám prostredníctvom obrazu ich obrazov.

Typ hodiny: rozvoj reči. Téma: "Prichádza jar, jar je na ceste!" Obsah programu: opravovať s deťmi vlastnosti jar. Cvičenie.

Účel: vytvorenie schopnosti odrážať obraz jari na kresbe. Úlohy: vzdelávacie: - upevniť schopnosť kresliť grafitovou ceruzkou;

Kreslenie v seniorskej skupine, v závislosti od programu smerovania materskej školy, môže ísť po štandardnej a neštandardnej ceste. To znamená, že tradične sa dieťa učí kresliť ceruzkami (jednoduchými, voskovými), farbami

A v tvorivých krúžkoch deti využívajú rôzne techniky(striekanie, striekanie nití a hadičiek, kreslenie mydlovými bublinami, štuchanie, prsty, dlane, sviečky, listy, „mokré“ kreslenie, airbrush, škrabanie, monotypia, tlač) a miešajte materiály (napríklad pastelky s vodovými farbami). Dnes sa mnoho moderných učiteľov štátnych materských škôl snaží diverzifikovať triedy v

Predbežná práca na vizuálnej aktivite

Kreslenie v seniorskej skupine je zamerané na upevnenie a spresnenie predtým získaných vedomostí. Deti môžu kresliť tvary geometrických tvarov (kruh, valec, trojuholník, štvorec, obdĺžnik) a sprostredkovať ich prostredníctvom obrázkov zeleniny, zvierat, ľudí, vtákov. V seniorskom predškolskom veku je potrebné podrobnejšie rozobrať prenášaný obraz so zameraním na jeho vlastnosti.

Napríklad dieťa voľne zobrazuje svoju rodinu. Potom musíte navrhnúť, že otec je vyšší ako mama, ktorá je vyššia ako deti a ich najmenší je predškolák. Navyše si treba pomôcť proporciami tela: trup je rozdelený na dve časti, lakte by mali končiť tam, kde je „pás“. Tvár by mala byť tiež harmonická a správna.

Aby deti lepšie pochopili znaky, proporcie, vlastnosti zobrazených predmetov, učiteľ každý deň pracuje na rozvoji ich vnímania sveta okolo nich. Bez toho neprejde ani jeden výkres ( seniorská skupina). Materská škola poskytuje potrebný materiál na triedy a učitelia s rodičmi by mali deťom rozširovať obzory.

Vizuálne schopnosti staršieho predškoláka

Pedagógovia spolu s deťmi na ulici študujú javy počasia, skúmajú predmety, upevňujú si vedomosti v skupine modelovaním, aplikáciou, vystrihovaním tvarov a obrazcov, obkresľovaním vzorov. Keď si deti zapamätajú všetky znaky, pokúsia sa nakresliť samy seba.

Potom sa vykoná analýza chýb prijatých výkresov. Na základe toho sa vyberie jedna alebo iná technika kreslenia. Napríklad musíte zakrúžkovať bodkami, číslami alebo nakresliť symetricky znázornený vzor podľa buniek. Deti sa musia naučiť harmonicky usporiadať všetky predmety v priestore, sprostredkovať realistické obrázky na liste.

Okrem toho by kresba v seniorskej skupine mala rozvíjať zmysel pre farbu, estetický vkus. Toto je podporované rôznymi technikami. Napríklad deti robia z postriekania, prechádzajú cez odtlačky listov, stopy po štetci. Môžu maľovať mydlovými bublinami (šampón sa mieša s farbami), sviečkou a potom maľovať na pozadie vodovými farbami. To všetko prispieva k rozvoju tvorivých schopností, fantázie, rozširovaniu obzorov starších predškolákov.

Nakreslite zeleninu

Pre dieťa je ľahšie zvládnuť kreslenie zeleniny. V staršej skupine je lekcia zostavená podľa zvyšujúcej sa zložitosti:

  • deti študujú tvar a vzhľad zeleniny na obrázkoch, názorných pomôckach, skutočných predmetoch (cítiť, vyslovovať);
  • deti v predškolskom veku nakreslia geometrický tvar;
  • upraviť vzhľad zeleniny;
  • načrtnite ceruzkou hlavné čiary, vydutia a iné malé prvky;
  • farba farbami, ceruzkami, fixkami, fixkami.

Napríklad uhorka pripomína oválny tvar. Ďalej je jeden koniec oválu predĺžený, zúžený. Potom sa z druhého konca nakreslí zeleninový chvost, na tele sa vyznačia „pupienky“ a ryhy. Potom je uhorka natretá, ukazuje tmavé a svetlé odtiene šupky.

Alebo si vezmite napríklad mrkvu. Nakreslí sa trojuholník. Potom je jedna strana zaoblená, okraje zeleniny sú hladšie. Ďalej sú to listy a korene. Potom sa mrkva natrie farbami.

Hneď po zvládnutí kresby zeleniny v staršej skupine deti prechádzajú k obrázku zátiší. Najprv je to kreslenie lineárnych vizuálnych objektov, potom zeleniny na tanieri alebo iných nádobách. Najťažšou úrovňou je obraz predmetov z pamäte. Aby to urobili, pred triedou vyslovujú funkcie vzhľad zelenina / zelenina, po ktorej deti začnú plniť úlohu (ihneď s farbami).

Nakreslite zvieratá

Starší predškoláci už vedia, ako vykresliť zvieratá, ale častejšie sú báječné, animované (v šatách a oblekoch, chodia po dvoch nohách, jedia labkami). Úlohou pedagóga je dosiahnuť realistický prenos obrazu. Na tento účel sa vizuálna aktivita uskutočňuje paralelne s aplikáciami, modelovaním, čítaním a zoznamovaním sa s vonkajším svetom.

Na začiatok deti študujú štrukturálne vlastnosti tela a potom sa snažia nájsť všeobecné vlastnosti s už známymi tvarmi (napríklad hlava je okrúhla, telo je oválne, uši sú trojuholníkové). Okrem podobností sa pozornosť sústreďuje na existujúce nezrovnalosti, sklon objektov, ich priestorovú polohu.

Zvážte kreslenie zvierat v staršej skupine pomocou príkladu ježka, ovce a šteniatka. Ak chcete nakresliť ježka na čistinke, musíte urobiť nasledovné:

  • nájdite stred listu, kde sa bude nachádzať zviera;
  • nakresliť ovál (telo);
  • z jedného okraja obrys nosa vo forme mrkvy;
  • nakreslite okrúhle oko, nos, oválne nohy, tyčinky do úst, ihly;
  • obrys trávy, slnka, oblakov;
  • potom maľovať farbami, berúc do úvahy farebné prechody.

Obrázok jahniatka, šteniatka

  • nakresliť kruh (torzo);
  • určiť sklon hlavy;
  • načrtnúť ovál (hlavu);
  • načrtnite telo cikcakom a vytvorte kučery;
  • nakresliť oči na hlave;
  • označte štyri nohy paličkami;
  • nakreslite „nohy“ labiek, nos s bodkami, zrenice očí, uši;
  • ozdobiť.

Najťažšou etapou je detailné kreslenie v seniorskej skupine. Tu :

  • zobrazujú oválny trup, okrúhlu hlavu, vzhľadom na sklon;
  • nakreslite kruh (náhubok) v strede, označte krk, labky pravouhlými ťahmi a ovály (nohy) čiarami;
  • schematicky určiť symetriu papule, načrtnúť polohu očí, nosa, nakresliť uši;
  • zobrazovať oči, ústa;
  • namiesto kruhov na labkách nakreslite prsty, nakreslite chvost;
  • Vymažte nadbytočné čiary, načrtnite smer vlny.

Takéto zložité triedy sa s deťmi vykonávajú individuálne, v triedach v kruhoch kreslenia.

Kreslenie "huby" v skupine seniorov

Deti často zobrazujú huby s vertikálnym a horizontálnym oválom. Obzvlášť radi zdobia muchovník. Môže byť znázornený konvexným oválnym alebo trojuholníkovým klobúkom. Ak chcete nakresliť muchovník s oválnym klobúkom, musíte určiť jeho umiestnenie na hárku, označiť elipsoidný ovál zvislou tyčinkou. Ďalej nakreslite nohu muchovníka.

Rozdeľte elipsu diagonálne: nakreslite kruhy na vrch klobúka a dole na nohe biely golier. Týmto spôsobom môžete kresliť veľké a malé huby na čistinke. Ak chcete získať trojuholníkový klobúk, vytvorte kopček v hornej časti muchovníka. Nakreslite oválny obrys vnútorných vrstiev pod klobúkom. Pre takúto „tvarovanú“ hubu nakreslite nohu nižšie so zahustením. Toto je jednoduchý výkres.

Huby v staršej skupine môžu byť zobrazené prirodzenejšie. Ak to chcete urobiť, postupujte takto:

Väčšina húb rastie v daždi. Ako to nakresliť realisticky, bez "palíc", budeme ďalej zvažovať.

Kresba "Prší"

Staršia skupina už určuje znaky dažďa (hubový, slepý, prívalový, jesenný, letný). Učiteľ sa musí sústrediť iba na to, že kvapky sú zobrazené jedným smerom. Najprv deti kreslia oblaky s kvapkami dažďa, potom zobrazujú ľudí s dáždnikom, v poslednej fáze predškoláci zobrazujú dážď „na druhej strane okna“.

Čo treba hľadať pri zobrazovaní dažďových oblakov.

  • Ak sú mraky blízko, potom zobrazujete dážď ako podlhovasté kvapky rôznych veľkostí, ale v rovnakom smere. Kvapky začínajú od stredu oblaku a nie od okraja. Spodná a vrchná časť oblakov má tmavšiu farbu ako popredie.
  • Ak sú mraky ďaleko, premiešajte pozadie ceruzkou pod nimi a vytvorte nepretržitý lejak. Potom na ňom ťahmi definujte jednotlivé kvapky dažďa.

Toto je jednoduchá kresba ("Prší"). Staršia skupina môže dobre zobrazovať „prirodzené“ poveternostné podmienky. Nasledujúce pravidlá vám pomôžu.

  1. Dážď zobrazujete vždy na tmavom pozadí, bez ohľadu na to, či kreslíte farbami, ceruzkami, pastelmi, olejmi.
  2. Nakreslite čiary dažďa navzájom rovnobežne.
  3. Svetlé kvapky sa prenášajú tlakom gumy, sviečky, rôznych farieb alebo špeciálnej štetinovej vejárovej kefy.

Ak chcete reprezentovať dážď ako prírodný úkaz, potom nakreslite krajinu a na ňu po chvíli naneste kvapky svetlej farby pevnými šikmými ťahmi. Ak robíte kvapky pomocou gumy, najprv nakreslite smer širokou stranou a potom ostrým rohom pomocou silného tlaku vytvorte zvýraznenie kvapiek.

Rovnakým spôsobom zobrazujete ľudí v daždi. No pozor sa nevenuje len smeru dažďa, tvaru kvapiek, ale aj mlákam, sile striekania. To sa učia predškoláci na individuálnych hodinách kreslenia.

Nakreslite jeseň

Október je mesiacom jesenných súťaží. Učiteľ si musí s deťmi upevniť vlastnosti počasia prostredníctvom kreslenia („jeseň“). Staršia skupina porovnáva všetky jesenné mesiace, nachádza podobnosti a rozdiely, zapamätáva si farebné prechody. Najjednoduchšia úloha je, keď deti zobrazujú osamelý strom. Na tento účel sa najprv určí jeho miesto, kmeň a konáre sú označené „prakom“.

Potom sa na vetvách schematicky aplikujú aj malé začiarknutia. Pomocou farby sa „zvýši“ hrúbka kmeňa a konárov. Lístie je zobrazené na vrchole konárov v rôznych farbách (červená, oranžová, žltá). Teraz zostáva nakresliť trávnik, oblohu, oblaky, slnko a tieň stromu.

Jeseň môže byť znázornená kresbou pádu listov. Deti si tu upevňujú vedomosti o stromoch. Najjednoduchšou možnosťou je znázorniť jeseň pomocou potlače (túto metódu najviac uprednostňuje staršia skupina).

Kresba: Téma "Jeseň"

  • Zhromaždite sa rôzne listy zo stromov.
  • Rozložte ich na kus papiera.
  • Ďalej si vezmite list, namažte ho hojne na nesprávnej strane červenou, žltou, oranžovou farbou (zvlášť opatrne namažte žily).
  • List s vyfarbeným rubom položte na krajinársky list, stlačte ho dlaňou.
  • Vykonajte túto prácu s inými listami a vyberte si inú farbu.
  • Teraz už listy nie sú potrebné. Kreslíte odtlačky štetcom, farbami. Upozorňujeme, že žily listu fungujú ako kmeň a vetvy stromu.

Môžete nakresliť kmene stromov s vetvami a prstami vložiť bodky-listy. To je tiež skvelé pre predškolákov všetkých vekových kategórií. Pre súťaž veľa detí, ktoré ukazujú fantáziu, kreslí obraz jesene s ženská tvár a listy namiesto vlasov. Takto vznikajú poznatky o proporciách ľudskej tváre, listov, stromov a farby jeseň.

Nakreslite vtáky

Kreslenie vtáka v staršej skupine prebieha podľa rovnakého plánu ako lekcia o obrázku zvierat. Najprv sa všetky detaily porovnajú s geometrickými tvarmi, pozornosť sa sústredí na pohyb, sklon hlavy, umiestnenie na krajinnom liste. Tu je príklad (nakreslenie páva):

  • nakresliť oválny trup;
  • horná okrúhla hlava;
  • krk ide od hlavy pozdĺž oválu;
  • nakreslite na telo trojuholníkové krídla;
  • pridajte labky s tromi prstami do oválu;
  • na hlave nakreslite okrúhle oči, trojuholníkový zobák;
  • od jedného krídla k druhému načrtnete tečúci chvost, podobný okvetným lístkom harmančeka;
  • zafarbiť

Kreslenie v skupine seniorov vám umožňuje zobrazovať vtáky s iná strana, V akcii. Takto vyzerá profil kohúta. Začnete od hlavy. Nakreslite kruh, označte oko, trojuholníkový zobák s priečnou čiarou, oválnu bradu a hrebeň z troch okvetných lístkov.

Z hlavy nakreslite krk s golierom podobným tvaru rozšírenej sukne. Z neho pokračujete konkávnym trupom, pripomínajúcim spolu s krkom polmesiac. Ďalej nakreslite chvost z ôsmich pierok: prvé sú dlhé, zdvihnuté nahor, štyri perá začínajú od konca tela, posledné sú krátke, idú do tretiny tela a visia nadol.

Krídlo, nohy so štyrmi prstami a ostrohy sú nakreslené na tele s čiarou. Na krídle sú perie naznačené strmými vodorovnými oblúkmi a dlhé perie zvislými čiarami. Pazúry sú nakreslené na prstoch v malých oblúkoch.

Ako napísať súhrn výtvarného umenia

Náčrt kresby v skupine seniorov je napísaný podľa nasledujúceho plánu.

  • Téma lekcie. Zvyčajne prevzaté z programu.
  • Cieľ. V tejto lekcii sú predpísané tri až päť úloh, ktoré znamenajú získanie nových vedomostí a upevnenie existujúcich zručností.
  • Materiál. Sada nástrojov je označená až po poslednú kefu. Aké techniky sa použijú, aké vybavenie bude potrebné.
  • Priebeh kurzu. Teoretická časť začína prípravnou prácou na danú tému. Na návštevu teda môže prísť rozprávková postava, ktorú treba nakresliť alebo ktorej treba pomôcť niečo stvárniť. Pomocou básní, príbehov, prezerania obrázkov, obrazového materiálu sa odhaľujú potrebné vlastnosti objektu, ktorý sa má kresliť. Potom deti v praxi plnia úlohu a na konci hodiny sa vyvodzujú závery o získaných poznatkoch.

V súčasnosti sa v materských školách nazývajú triedy pojmom „priama“. vzdelávacie aktivity» (GCD). Kreslenie v seniorskej skupine na tom nezmenilo svoju podstatu. Použiť tiež didaktické hry, herné techniky, rôzne techniky s cieľom vzbudiť v deťoch túžbu nakresliť požadovaný predmet alebo jav.