Módne trendy a trendy.  Doplnky, topánky, krása, účesy

Módne trendy a trendy. Doplnky, topánky, krása, účesy

» Synopsa hodiny ekológie na tému „živá a neživá príroda“ v seniorskej skupine. "Živá a neživá príroda"

Synopsa hodiny ekológie na tému „živá a neživá príroda“ v seniorskej skupine. "Živá a neživá príroda"

Názov: Zhrnutie lekcie pre kognitívny vývoj(ekológia) v seniorská skupina„Žiť a nie prírody»
Nominovaný: Materská škola, Poznámky k lekcii, GCD, ekológia, skupina seniorov

Pozícia: vychovávateľka I. kvalifikačnej kategórie
Miesto výkonu práce: MŠ MDOBU číslo 29 "Strieborné kopyto"
Miesto: Minusinsk, územie Krasnojarsk

Zhrnutie lekcie o kognitívnom vývoji (ekológia)
v staršej skupine
"Živá a neživá príroda"

Cieľ: zlepšenie vedomostí detí o živej a neživej prírode

Úlohy:

Vzdelávacie:

  • Zaviesť koncept „cyklu vody v prírode“
  • Cvičenie na pomenovanie a klasifikáciu predmetov živej a neživej prírody
  • Cvičenie v rozlišovaní medzi pojmami „príroda“ a „nie príroda“

vyvíja sa:

  • Podporovať rozvoj kognitívnych záujmov
  • Rozvíjať zvedavosť, pamäť, schopnosť vyvodzovať závery

Vzdelávacie:

  • Naďalej pestujte lásku k prírode a rešpekt Jej
  • Učte spôsoby sebapoznania
  • Kultivovať komunikačné schopnosti

Učiteľka prináša umelé kvety.

- Deti, rád by som zasadil tieto kvety do našej skupiny.

- Myslíš, že vyrastú, ak ich zasadím do zeme? prečo?

deti:

- Nie, nie sú živé, nedajú korene, nevyrastú.

Vychovávateľ:

- Áno. Kvety vyrába človek. Všetky predmety vyrobené ľudskou rukou nepatria do prírody.

-Vieš, čo je príroda? (odpovede detí).

Vychovávateľ:

- Príroda je svet okolo nás, presnejšie tá jeho časť, ktorá nie je vytvorená ľudskou rukou. Sú to slnko, voda, vzduch, obloha, zvieratá, hmyz, rastliny a človek ako súčasť prírody.

Vychovávateľ:

- Chlapci, dnes vás pozývam, aby ste sa zahrali na mladých environmentalistov. A kto je tento mladý ekológ?

deti:

- Toto je dieťa, ktoré miluje prírodu, vždy a všade sa o ňu stará.

Vychovávateľ:

- Správny. Ako sa podľa teba môžeš stať mladým ekológom?

deti:

- Musíte robiť dobré skutky vo vzťahu k sebe navzájom a k prírode.

Vychovávateľ:

- Mladí ekológovia by mali vedieť o prírode veľa. A teraz si zahráme hru „Tri slová“. Pomenúvam pojmy a vy musíte vymenovať tri mená, ktoré odkazujú na tento pojem.

Hra "Tri slová"

  1. Vnútorné kvety (fialka, pelargónie, fikus)
  2. Záhradné kvety (harmanček, ruža, petúnia)
  3. Zimujúce vtáky (vrabec, holubica, sova)
  4. Sťahovavé vtáky (žeriavy, lastovička, kukučka)
  5. Vodné vtáctvo (hus, kačica, labuť)
  6. Domáce zvieratá (krava, kôň, pes)
  7. Divoké zvieratá (vlk, líška, zajac)
  8. Zvieratá Ďalekého severu (ľadový medveď, tuleň, kožušinový tuleň)
  9. Zvieratá z trópov (lev, rys, gorila)
  10. morský život (ryba, delfín, veľryba)
  11. Hmyz (komár, mucha, motýľ)

Vychovávateľ:

- Výborne, všetko si pomenoval správne. Chlapci, celá príroda sa dá rozdeliť na dve časti obrovský svet: svet živej a neživej prírody. Čo si myslíte, všetko, čo sme práve vymenovali, sa vzťahuje na ktorý prírodný svet? prečo?

deti:

- Do sveta divokej prírody. Všetky živé organizmy nemôžu žiť bez vzduchu, vody, slnka, jedla.

Vychovávateľ:

- Správny. Živá príroda je všetko, čo rastie, dýcha, živí sa, vyvíja sa, rozmnožuje. A teraz navrhujem zistiť, čo súvisí s neživou prírodou. Poď k stolu. Na stole sú karty so znakmi živej a neživej prírody. Z ponúkaných kariet by ste si mali vybrať tie, ktoré zodpovedajú pojmu „neživá“ príroda. (Deti dokončia úlohu a potom skontrolujú správnosť výberu)

Vychovávateľ:

- Chlapci, pozrite sa na zvyšok kariet. Čo si myslia?

deti:

- Toto je divoká zver.

Vychovávateľ:

- Správny. Venujte pozornosť kartám (hračky, lopty, bábika). Možno tieto predmety nazvať prírodou? prečo? (odpovede detí)

deti:

- Nie. Robia to ľudské ruky. Nepotrebujú kŕmiť, nedýchajú, nerozmnožujú sa ani nerastú.

Vychovávateľ:

- Správny. Napríklad auto - to je vyrobené ľudskou rukou: ale kôň, ťava, na ktorej človek jazdí, je už príroda. Človek ich len skrotil, zdomácnil, v prírode existovali aj bez neho.

- Aký záver teda môžeme urobiť – čo je príroda a čo „nie je príroda“?

deti:

- Príroda je niečo, čo existuje bez ľudskej pomoci, a „nie príroda“ je všetko, čo tvoria ľudské ruky.

Vychovávateľ:

- Povedz mi, môže existovať divoká zver bez neživej prírody? prečo?

deti:

- Všetko živé potrebuje pre svoj rast a vývoj vodu, vzduch, slnečné teplo.

Vychovávateľ:

- Výborne chlapci. Vy a ja sme zistili, čo patrí k prírode a „nie k prírode“.

- Teraz choď k stoličkám. Zahráme si hru „Štvrtý extra“. Pomenujem skupinu slov a vy musíte definovať ďalšie slovo a odôvodniť svoj výber.

Hra „Štvrtý kurz“

  • Huba, mrkva, oblak, guľa
  • Veža, mesiac, kvet, koza
  • Fly, medveď, vietor, breza
  • Bábika, sneh, oblak, kameň
  • Auto, vedro, dom, voda

Vychovávateľ:

- Výborne, moji mladí ekológovia. Ekológovia by mali poznať aj taký jav, akým je kolobeh vody v prírode. Dnes vám predstavím tento fenomén. počúvaj

Veľa, veľa kvapiek sa hrá a šantí vo vode. Slnko svieti jasne, horúco. A kvapôčky-priateľka, jedna po druhej, sa začnú oddeľovať a stúpať do vzduchu. To znamená, že dochádza k odparovaniu. Vysoko nad zemou sa vzduch ochladzuje. A kvapky sa opäť spoja. Takto vznikajú oblaky. Vietor ich ženie k zemi. Mraky stmavnú a sťažia sa. Prší z nich. A dážď sú malé kvapky vody. Pod zemou sa v podzemných tokoch zhromažďujú malé kvapôčky. Potoky tečú do vodných útvarov. Zásoby vody na Zemi sa neustále dopĺňajú. Zo zeme do neba, z neba na zem. Tento proces sa nazývakolobeh vody v prírode , od slova „kruh“, teda voda sa pohybuje v kruhu.(Hovorí v zbore)

- Výborne. Dnes sme sa veľa naučili o prírode. Povedzte mi, prosím, čo podľa vás robia environmentalisti? (odpovede detí)

- Teraz navrhujem, aby ste sa spojili vo dvojiciach a vybrali si dve karty, z ktorých každá je spojená jedným pravidlom ochrany životného prostredia. Musíte zvážiť obrázky a sformulovať pravidlo na ochranu tohto objektu.

  1. Ochrana nádrží
  2. Ochrana lesa
  3. Ochrana proti hmyzu
  4. Ochrana stromov
  5. Ochrana vtákov

výsledok:

Vychovávateľ:

- Výborne chlapci. Splnili ste všetky úlohy a naučili ste sa veľa nových vecí. Myslím, že budete výborní ekológovia, vždy sa budete starať a chrániť prírodu a poučíte o tom svojich priateľov a blízkych.

- Čo nové ste sa dnes naučili? Aké poznatky môžete zdieľať so svojimi priateľmi a rodinou? (odpovede detí)

„Čo je príroda? Živá a neživá príroda." Skupinová lekcia pre seniorov

Téma: „Čo je príroda? Živá a neživá príroda."

(staršia skupina)

Softvérový obsah: naučiť deti rozlišovať prírodné predmety z umelých, človekom vyrobených predmetov živej prírody – z predmetov neživej prírody. Vytvoriť v dieťati predstavu o neoddeliteľnom spojení medzi človekom a prírodou, že my, ľudia, sme súčasťou prírody, že to isté je potrebné pre rast a vývoj živých predmetov: svetlo, voda, vzduch, výživa. , lásku a úctu k druhým.

Materiál: Prírodné predmety a nie príroda (napríklad kúsok žuly, tehla, kytica kvetov) a kresby znázorňujúce prírodné predmety, a nie prírodu, schémy vývoja a rastu zvieraťa (mačky: slepé mačiatko, malé mačiatko, rastúce mačiatko, veľká mačka) a osoba (dojča, predškolák, chlapec, muž)

Priebeh vyučovacej hodiny.

Učiteľ číta báseň L. Daineko:

Tu na zemi obrovský dom

Pod strechou je modrá.

Žije na ňom slnko, dážď a hromy,

Les a surfovanie

Žijú na ňom vtáky a kvety.

Veselé zvonenie potoka

Žiješ v tom svetlom dome

A všetci vaši priatelia.

Kamkoľvek vedú cesty

Vždy v ňom budete.

Povaha rodnej krajiny

Tento dom sa volá.

Poznáte slovo príroda. Čo to znamená? (deti vyjadrujú svoje predpoklady o tom, čo je príroda, a uvádzajú príklady: slnko, vzduch, voda, rastliny, zvieratá, vtáky.)

Prečo pripisujete ten či onen predmet prírode? (detské predpoklady)

Rastliny, zvieratá, vtáky - sú živé (postavte si model života: nohy kráčajúceho človeka); jesť (nastavený potravinový model (ľudské ústa)); dýchať (nastaviť model-dýchanie (nos)); reprodukovať (vystaviť model - chov (kura z vajíčka)); rásť (nastaviť model - rast (kura-sliepka)).

Učiteľka opakuje spolu s deťmi znaky života podľa predlôh.

A čo nemožno nazvať prírodou? (čo robia ľudské ruky)

Je v prírode auto? (Nie, lebo ho vyrobili ľudské ruky: ale kôň, ťava, na ktorej človek jazdí, je už príroda. Človek si ich len skrotil, zdomácnil, v prírode existovali aj bez neho.)

Chlapci, príde k autu nejaký živý model? (nie)

prečo? (deti zdôvodňujú svoju odpoveď, spoliehajúc sa na modely: musíte ho zapnúť, aby ste sa mohli pohybovať; musíte kŕmiť, dopĺňať benzín, nie je to jedlé; nedýcha, nerozmnožuje sa, nerastie)

Príroda je niečo, čo existuje bez ľudskej pomoci, ale nie príroda je všetko, čo tvoria ľudské ruky.

Človek často prichádza s vecami, ktoré sú podobné prírode''.

Vrtuľník vyzerá ako vážka.

Ponorka na veľrybe. (deti pokračujú v tejto sérii.)

Celú prírodu Zeme možno rozdeliť na dva obrovské svety: svet neživej prírody a svet živej prírody. Na stole sú obrázky, pomôžte ich oddeliť. Na jeden stojan umiestnite živú prírodu a na druhý neživú prírodu. (deti usporiadajú a vysvetlia: živá príroda je to, čo sa hýbe, rastie, vyvíja, odumiera a rozmnožuje sa; neživá; ak nie príroda, tak prečo si to myslia, veď ju tvoria ľudské ruky.) alebo hru „Život- nežijúci"

Každé dieťa má na jednej strane zelenú kartu farba-divočina, na druhej strane červená nie je divoká zver. Učiteľka ukáže obrázok so živou (hmyz, vtáky, zvieratá, stromy a pod.) a neživou prírodou (výbava, oblečenie a pod.). deti by mali ukázať kartu určitej farby a vysvetliť svoj výber:

Prečo je to živé? (dýcha, živí sa, rastie, rozmnožuje sa)

Prečo nie nažive? (zahŕňa, nemnoží sa, nedýcha, nehýbe sa.

Telesná výchova.

A čo predstavuje človek vo vzťahu k prírode? Aká príroda? (detské predpoklady)

Poďme zistiť a dokázať, že človek je sám súčasťou prírody. Najprv sa pozrime na to, ako sa zviera vyvíja a rastie na príklade mačky.

Pozrime sa, rozložte diagram (schéma je rozložená):

Slepé mačiatko - malé mačiatko - vyrastajúce mačiatko - veľká mačka.

Chlapci, čo je potrebné pre rast a vývoj mačky? (detské predpoklady)

Teraz sa pozrime, ako sa človek vyvíja a rastie. (zobrazia sa obrázky)

Nemluvňa-dieťa-predškolák-chlapec-muž.

Čo potrebuje človek pre rast a rozvoj? (detské predpoklady)

Teplo + jedlo + voda + vzduch + láska k blízkym.

A keďže človek je sám súčasťou prírody, potom je bez prírody odsúdený na zánik, pretože nebude vzduchu, vody, rastlín a zvierat, ktoré by mu dávali jedlo, oblečenie, veľa. rôznych materiálov, lieky a ten istý vzduch.

Človek je nazývaný kráľom prírody. Je správne, prečo sa tak človek volá? (deti vyjadrujú svoj názor).

Človek je tvor mysliaci, rozumný. Veľa sa naučil od prírody.

Je múdrejší ako všetci na Zemi

Preto o to silnejšie!

Ale vďaka svojej sile sa človek stal príčinou smrti mnohých zvierat, rastlín a ich biotopov. Človek sa musí o prírodu dobre starať.

Čo myslíš bez bylín a vtákov,

A bez lásky k bzučiacej včele,

Bez žeriavov nad ihličnatou húštinou,

Bez pekných líščích tvárí?

Kedy to už konečne pochopíš

Rezanie do mŕtvych skál

Ó človeče, koruna prírody,

Aký je tvoj koniec bez prírody?


2. Hádaj hádanky a nájdi odpovede na tomto obrázku (učiteľ ukazuje veľkú kresbu zobrazujúcu prírodu).

a) V moriach a rieky obýva,

Ale často lieta po oblohe.

A ako ju nudí lietanie.

Opäť padá na zem.

b) Bili ma, bili ma,

Otoč sa, strihaj-

A vydržím všetko

A plačem všetko najlepšie.

c) modrá šatka,

Červený drdol.

Vyvaľovanie sa na šatke

A usmieva sa na ľudí. (nebo a zem)

d) Modrý list

Všetky kryty svetiel.

e) Leskne sa, leskne sa,

Zahreje každého. (Slnko)

f) Žiadne ruky, žiadne nohy,

A brána sa otvára.

Výborne chlapci! Uhádli ste všetky hádanky správne!

3. - Chlapci, čo ešte vidíte na tomto obrázku?

Teraz sa znova pozrite na tento obrázok a pomyslite si, ako môžete pomenovať všetko, čo je na ňom zobrazené, jedným slovom?

Čo je podľa teba príroda?

Prečo si myslíte, že ich umelec neznázornil? Urobil to naschvál alebo len zabudol kresliť?

A kto vyrába autá, domy, lavičky, hračky, bicykle?

Takže, chlapci, všetko, čo je vyrobené ľudskou rukou, nemôžeme nazývať prírodou. Čo sa nazýva príroda? Príroda je všetko, čo nás obklopuje, ale nie je to vytvorené ľudskou rukou. Správny!

4. Učiteľ ponúka deťom hru „Príroda alebo nie? "

Chlapci, na stoloch máte obrázky a obálky. Urobte obrázky a pozorne ich preskúmajte. Premýšľajte o tom, čo je na nich zobrazené, príroda alebo nie?

Teraz vložte obrázky s prírodou do obálky a zvyšok nechajte na tanieroch.

Teraz navrhujem skontrolovať, ako ste to urobili.

Zovšeobecnenie.

5. Fyzika "Chrobák".

Do skupiny k nám vletel chrobák,

Bzučalo a spievalo: "W-w-w-w",

Letel teda doprava,

Všetci sa pozreli doprava.

Letel teda doľava,

Všetci sa pozreli doľava.

Chrobák si chce sadnúť na nos,

Nenecháme ho sedieť.

Náš chrobák pristál.

Bzučalo a vírilo

W-w-w-w-w-w-w-w-w.

Chrobák, tu je pravá dlaň,

Posaďte sa trochu.

Chrobák, tu je ľavá dlaň,

Posaďte sa trochu.

Chrobák vyletel hore

A sadol si na strop.

Vstali sme na prsty,

Ale nedostali sme chrobáka,

Poďme spolu tlieskať

Tlieskať - tlieskať - tlieskať

Mohol odletieť.

W-w-w-w-w-w-w-w.

6. Ďalšou úlohou je hra „Divoká zver a neživá príroda“.

Učiteľ rozdá každému jeden obrázok. Potom deti striedavo ukladajú obrázky na tabuľu. S voľne žijúcimi zvieratami sú umiestnené na hornom páse, s neživými - na spodnom.

Pozrime sa ešte raz na horný pás. Máme tu obrázky: muž, pes, vták, rybka, strom, kvet, ježko - všetci sa živia, rastú, dýchajú, preto sa zaraďujú medzi živú prírodu.

A slnko, mraky, kamene, pôda, voda sa pripisujú neživej prírode, pretože nemajú schopnosť rásť, kŕmiť sa, dýchať. Výborne, chlapci, zvládli ste prácu.

7. - Chlapci, pozerajte sa pozorne. Máme v našej skupine predmety z voľne žijúcich živočíchov?

Experimentálne aktivity. Učiteľ vyzve deti, aby porovnali živú rybku s hračkou.

Porovnajme ryby. Čo sú zač?

Kde žijú živé ryby?

A tie hračkárske?

Čo dokážu živé ryby?

Plechovka na hračky?

Vezmime ich do rúk. Prečo nemôžete vytiahnuť živé ryby?

8. Dobrá - zlá hra. TRIZ.

(Slová: voda, slnko, dážď, vietor. Učiteľa zaujíma, aký úžitok a akú škodu môže spôsobiť každý z týchto javov. Napríklad: Čo je dobré na vode? Ako môže voda škodiť)

Účel: Naučiť deti rozlišovať prírodné predmety od umelých, človekom vyrobených predmetov neživej prírody.

Vytvoriť v dieťati predstavu o neoddeliteľnom spojení medzi človekom a prírodou, (človek je súčasťou prírody).

Oboznámiť sa s hlavnými prírodnými zložkami a ich súvislosťami.

Skúsený na upevnenie vedomostí o vzduchu, na rozvoj rýchlej reakcie, pohotový rozum.

MATERIÁL: obrázky prírody a nie prírody; živá a neživá príroda; na experiment plechovka vody, pohár, fľaša.

PRÍPRAVNÁ PRÁCA: skúmanie obrázkov prírody a nie prírody; živá a neživá príroda.

Vstupujú deti. Učiteľ číta básne:

Tu je na zemi obrovský dom
Pod strechou je modrá.
Žije v ňom slnko, dážď a hromy,
Les a surfovanie

Žijú v ňom vtáky a kvety,
Veselé zvonenie potoka.
Žiješ v tom svetlom dome
A všetci vaši priatelia. (L. Daineko.)

Deti, viete, čo je príroda?

(Deti vyjadrujú svoje predpoklady o tom, čo je príroda, a uvádzajú príklady: slnko, vzduch, les, more, zvieratá, vtáky.)

Deti, ktoré nemožno nazvať prírodou. (- Čo robia ľudské ruky)

Príroda je to, čo existuje bez ľudskej pomoci.

Je v prírode auto? (deti vyjadrujú svoj názor.)

A tu je kôň a ťava, na ktorých jazdí aj človek. Kde to vezmeme? (deti hovoria)

Človek často prichádza s vecami, ktoré sú podobné prírode. (Vrtuľník je ako vážka, Ponorka je ako veľryba. Huba je ako dáždnik. Dúha je ako most. Dážď je ako sprcha. Lietadlo je ako vták. Vietor je ako ventilátor. koberec je ako tráva atď.)... Deti pokračujú v tejto sérii.

Hra: "Ako to vyzerá"

Prišiel nás navštíviť lesný muž, ktorý mi pomiešal všetky obrázky na stole. Položte na jeden stôl to, čo súvisí s prírodou a na druhý stôl, ktorý s prírodou nesúvisí.

Hra: "Príroda a nie príroda"

Telesná výchova:

Ruky sa zdvihli a zamávali.
Toto sú stromy v lese.
Lakte pokrčené, ruky sa triasli-
Vietor zráža rosu.

Jemne mávnite rukami
Toto sú vtáky, ktoré k nám prilietajú.
Ako sedia, ukážeme -
Krídla zložíme späť.

(Deti vykonávajú pohyby v texte.)

Celú prírodu Zeme možno rozdeliť na dva obrovské svety: svet neživej a svet živej prírody. Živá príroda je niečo, čo sa hýbe, rastie, vyvíja, umiera a množí sa.

Čo je divoká zver (deti volajú: zvieratá, vtáky, ryby, hmyz.)

Hra "Živá neživá príroda"

(nazývajú sa predmety divokej zveri - deti urobia krok vpred, neživá príroda - pomstiť sa.)

Chlapci, akú ľudskú povahu máme na mysli?

Deti: do prírody.

A ako sa líši človek od zvierat (odpovede detí.)

Čo si myslíte, príroda môže byť bez človeka? (možno.)

A človek bez prírody? (nie, deti vysvetlia prečo.)

Čo sa stane, ak nebude vzduch?

Odpovede detí.

Teraz budeme experimentovať so vzduchom.

Učiteľka zdvihne pohár (ukazuje deti)

Chlapci, myslíte si, že tento pohár je prázdny? (Áno) Pozrime sa, či je to tak. (na stole je nádoba s vodou.) Otočte pohár hore dnom a pomaly ho spustite do nádoby s vodou. Čo sa stane? Dostáva sa do pohára voda? (nie) V pohári nie je voda, vzduch vodu neprepustí.

Záver: v pohári je vzduch, neprepustí tam vodu.

Prečo sme si najprv mysleli, že v pohári nič nie je? Pretože vzduch je priehľadný, neviditeľný. Toto je prvá vlastnosť vzduchu.

Chlapci, podarilo sa nám vidieť neviditeľný vzduch a teraz ho navrhujem počuť.

Vezmite fľašu, priložte si ju na spodnú peru a fúknite do krku. Čo počuješ? (zvuk)... Vzduch sa chveje. Keď sa vzduch chveje, vydávajú sa zvuky. Čo robí umelec dychových nástrojov? Fúka do otvoru nástroja. Vzduch sa chveje, vydávajú sa zvuky, na rozdiel od píšťalkovo-hudobných. Zvuky sa šíria vzduchom. Zvuky sú len tam, kde je vzduch. Napríklad: na Mesiaci, kde nie je vzduch, nič nepočuť. (záver).

Veľkosť: px

Začnite zobrazovať zo stránky:

Prepis

1 Lekcia o kognitívnom rozvoji „Živá a neživá príroda“ pre staršie deti predškolskom veku L.S. Zamyatina, vychovávateľka MBDOU 135 "Materská škola všeobecného vývinového typu", Kemerovo, Ruskej federácie 1. Rozhovor „Čo je príroda? Živá a neživá príroda „Cieľ: Naučiť deti rozlišovať prírodné predmety od umelých, vytvorených človekom, predmety živej prírody - od predmetov neživej prírody. Vytvárať v dieťati predstavu o neoddeliteľnom spojení medzi človekom a prírodou (človek je súčasťou prírody). Oboznámiť sa s hlavnými prírodnými zložkami a ich súvislosťami. 2. Hra „Živá a neživá príroda“ Účel: Pokračovať v učení detí rozlišovať predmety živej a neživej prírody. 3. Skúsenosti. Hromy a blesky Účel: Prostredníctvom skúseností pomôcť deťom pochopiť zaujímavosti prírodný úkaz- hromy a blesky. Rozvíjajúce sa prostredie: prírodné a „neprirodzené“ predmety (napríklad kúsok žuly, tehla, kytica kvetov) a kresby zobrazujúce prírodné a „neprirodzené“. Dva balóny pre zážitok. Obsah 1. Učiteľ prečíta báseň L. Daineko: Tu je obrovský dom na zemi pod modrou strechou. Býva v ňom slnko, dážď a hromy, žije v ňom les a príboj, vtáci a kvety, veselé zvonenie potoka.

2 Žiješ v tom svetlom dome a všetci tvoji priatelia. Kamkoľvek vedú cesty, vždy v tom budete. Od prírody rodná krajina Tento dom sa volá. Je vám známe slovo „príroda“. Čo to znamená? Deti vyjadrujú svoje domnienky o tom, čo je príroda, a uvádzajú príklady: slnko, vzduch, voda, rastliny, zvieratá, vtáky. Prečo pripisujete ten či onen predmet prírode? A čo nemožno nazvať prírodou? (Čo robia ľudské ruky?) Existuje v prírode stroj? (Nie, lebo to vyrobili ľudské ruky; ale kôň a ťava, na ktorých človek aj jazdí, to už je príroda. Človek si ich len skrotil, urobil si z nich domov, v prírode existovali aj bez neho) Príroda je to, čo existuje bez pomoc človeka a „príroda“ je všetko, čo tvoria ľudské ruky. Pedagóg: Človek často prichádza s vecami, ktoré sú podobné „prírode“. Vrtuľník vyzerá ako vážka. Ponorka - pre veľrybu ... (Deti pokračujú v tejto sérii.) Pedagóg: Celú prírodu Zeme možno rozdeliť na dva obrovské svety: svet neživých a svet divokej zveri. Na stole sú obrázky, pomôžte mi ich oddeliť. Na jeden stojan umiestnite živú prírodu a na druhý neživú prírodu. Deti usporiadajú a vysvetlia: divoká zver je niečo, čo sa pohybuje, rastie, vyvíja sa, umiera a množí sa. Učiteľka pozve deti na čarovnú lúku: - Prišiel k nám na návštevu starý lesný muž. Pomiešal všetky obrázky a

3 nemôže žiadnym spôsobom pochopiť, ktoré súvisia s prírodou a ktoré nie. Deti urobia jeden obrázok po druhom a povedia im, čo je na ňom zobrazené. Ak je to príroda, tak vysvetlia, ktorá (živá alebo neživá). Ak nie prirodzené, tak prečo si to myslia (veď je to vyrobené ľudskou rukou). Hra "Živá a neživá príroda" Učiteľ nazýva predmety živej prírody - deti sa hýbu, neživé - stoja. A aký je človek vo vzťahu k prírode? Aká príroda? (Človek je sám súčasťou živej prírody a zároveň tvorom mysliacim.) Dokážte, že človek je súčasťou živej prírody. Ako to súvisí so živou a neživou prírodou? (Človek sa hýbe, rastie, vyvíja sa, umiera a množí sa, čo znamená, že je súčasťou živej prírody. A keďže je človek sám súčasťou prírody, tak bez prírody je odsúdený na smrť, lebo nebude vzduch , voda, rastliny a zvieratá, ktoré mu dávajú potravu, oblečenie, veľa rôznych materiálov, liekov a ten istý vzduch!) Človek je nazývaný kráľom prírody. Je to správne? Prečo sa tak človek volá? (Deti vyjadrujú svoje myšlienky) Poskytovateľ dopĺňa odpovede detí. Človek je mysliaca, racionálna bytosť. Veľa sa naučil od prírody. Na Zemi je múdrejší ako všetci, preto je silnejší ako všetci! Ale vďaka svojej sile sa človek stal príčinou smrti mnohých zvierat, rastlín a ich biotopov. Človek sa musí o prírodu dobre starať. Čo myslíš bez tráv a vtákov, A bez lásky k bzučiacej včele, Bez žeriavov nad ihličnatým porastom, Bez pekných líščích tvárí? Kedy to už konečne pochopíš

4 Rezanie do mŕtvych skál, ó človeče, koruna prírody, Aký je tvoj koniec bez prírody? S. Kirsanov Počas prechádzky vyzvite deti, aby našli čo najviac predmetov prírody a „neprírody“, živej a neživej prírody, aby ste ešte raz zdôraznili, v čom sa líšia. Hrajte hry: 1. Učiteľ postupne pomenúva rôzne predmety. Ak predmet patrí prírode, deti zdvihnú ruky, ak nie, tak nie. Na skomplikovanie hry môže učiteľ robiť „klamlivé“ pohyby. 2. Loptová hra sa uskutočňuje analogicky so známou hrou "jedlý nejedlý". Učiteľ pomenúva predmety živej a neživej prírody a hádže deťom loptu. Ak je pomenovaný predmet živá príroda, dieťa loptu chytí, ak je neživá, hodí ju. 3. Hra „Hádaj, čo je v taške“. Rozdeľte deťom vrecia obsahujúce šišky, kamienky, suché konáre, kúsky tehál. Vyzvite každé dieťa, aby hmatom určilo, čo patrí prírode a čo „neprírode“. Vypočujte si báseň V. Orlova: Žijeme pod jednou modrou Spoločnou strechou. Dom pod strechou je modrý A priestranný a veľký. Dom sa točí blízko Slnka, Aby nás udržal v teple, aby osvetlil každé okno. Aby sme žili vo svete, bez strachu, bez vyhrážania sa, ako dobrí susedia alebo dobrí priatelia.

5 3. Učiteľka sa pýta detí, či pozorovali zaujímavý prírodný úkaz – hromy a blesky (búrka), prečíta báseň „Búrka“ od F. Ťutčeva: Slniečko sa neochotne a bojazlivo pozerá na polia. Chu, za mrakom zahrmelo, Zem sa zamračila. Prúd bieleho a prchavého Plameňa prerazil spoza oblaku Modrého blesku. Častejšie kvapky dažďa, Víchrica prachu letí z polí, A hromové zvonenia Všetci sú nahnevaní a smelší. Prečo sú búrky? (Na jednom mieste je vzduch veľmi horúci, na inom studený.) V ktorom ročnom období sú búrky bežnejšie? (V lete častejšie.) Sú na púšti búrky? (Nie - suchý vzduch.) Kde sa takmer každý deň vyskytujú búrky? (V trópoch, kde je veľmi teplo, vlhko.) Čo je to blesk? (Elektrické výboje.) Čo je hrom? (V mieste záblesku sa vytvorí prázdnota, ktorá sa okamžite naplní vzduchom - počujeme hrom.)

6 Učiteľ pozve deti, aby zažili blesk, alebo lepšie povedané, s jeho príbuzným. Experiment sa vykonáva v tmavej miestnosti. Budete potrebovať dva nafúknuté podlhovasté balóny. Guľôčky potrite vlnenou rukavicou alebo šatkou. Postupne posúvajte jednu loptičku bližšie k druhej a nechajte malú medzeru. Preskakujú medzi nimi iskry – ako blesky na oblohe, záblesky, ozve sa jemné praskanie – ako hrom. V voľný čas deti odzrkadľujú svoje dojmy vo výkone.


Mestská rozpočtová predškolská výchovná inštitúcia materská škola kombinovaná typ 49 "FEYA" Synopsa organiz vzdelávacie aktivity pre deti seniorskej skupiny na tému: „Príroda

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola kombinovaného typu 4" Sun ", Morshansk

Hodina literatúry v 6. ročníku Učiteľ: Tatarinova O.G. MBOU Beloberezkovskaya stredná škola 1 Trubchevsky okres regiónu Bryansk Téma: "Obrazová nálada v básňach F. Tyutchev." Účel: a) vzdelávací:

Scenárový plán priamych vzdelávacích aktivít na oboznámenie sa s prostredím s využitím IKT pre deti 2. juniorská skupina Téma: Jar k nám kráča svižnými krokmi! Vychovávateľ: Vishnyakova

Štrukturálne členenie GBOU SOSH 13 Chapaevsk "Materská škola 33" rodina Druzhnaya ", ktorá realizuje hlavné všeobecné vzdelávacie programy predškolského vzdelávania Vychovávateľ: Kiseleva Ekaterina Sergeevna,

Mestská rozpočtová predškolská výchovná inštitúcia materská škola "Rodnichok" s. Bykov GCD pre umelecký estetický rozvoj pre deti v prípravnej skupine pre školu Predmet: "Farby jesene"

MDOU "Materská škola 247" Spracovala vychovávateľka Revúnová A.N. júna 2016 Konzultácia pre rodičov „Poďme sa hrať s bábätkom“ RADY RODIČOM MLADŠÍCH PREDŠKOLÁKOV NA LETNÉ OBDOBIE Leto je priaznivé obdobie

E. A. ULIEVA TVORIVÉ ÚLOHY SEZÓNY JAR Zošit na vyučovanie s deťmi 6 7 ročný MOSKVA VAKO UDC 373 BBK 74.1 U51 Vydanie je schválené na používanie v r. vzdelávací proces na základe objednávky

Mestský predškolský výchovný ústav materská škola 106 Stredná skupina Vychovávateľ materská škola 106 Kirutsa Maria Mikhailovna Rybinsk, 2014 TECHNOLOGICKÁ MAPA PRIAMO VZDELÁVANIA

Soldatkina Ludmila Nikolaevna Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia materská škola všeobecného rozvojového typu 38, mesto Apatity, Murmanská oblasť PRIKYNUJE ÚVAHU O KOGNITÍVNOM ROZVOJI DETÍ

NAŠA VLAST - RUSKO Účel podujatia: pestovanie pocitu úcty a lásky k našej vlasti, k jej tradíciám a zvykom, ľudové umenie... Úlohy: - prispieť k vytvoreniu radostnej, sviatočnej nálady,

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola 13" Synopsa o ekológii v mladšej skupine "Malí priatelia prírody (hmyz)" Vychovávateľ: N. Nekrašová G. Sasovo, 2017

Environmentálne hry pre predškolákov v škôlke „Čo by sa stalo, keby zmizli z lesa?“ Učiteľka navrhuje odstrániť hmyz z lesa: - Čo by sa stalo s ostatnými obyvateľmi? A keby zmizli

Zhrnutie hodiny netradičného kreslenia v prípravnej skupine. Téma: "Jarný stromček". Nevinnomyssk MBDOU 30 "Slnko" Vychovávateľ: Morozova E.V. Cieľ: Pokračovať v upevňovaní schopnosti podávať výkon

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola 35 kombinovaného typu" "Nevšedná cesta do rozprávky" zhrnutie hodiny v seniorskej skupine Zostavila OB Voronová, vychovávateľka

Zhrnutie experimentu Téma: „Vodný kúzelník“ Pre deti strednej skupiny (4-5 ročné) Prípravné práce: 1. Konverzácia na tému: „Kde žije voda“, „Kto ju potrebuje a prečo“, „Kto žije v voda“.

Prírodné javy 1. Pozrite si prezentáciu. Pamätajte na prírodné javy. Dážď Dážď je dážď, ktorý padá vo forme kvapiek vody. Kvapky vody v oblakoch sú príliš ťažké a začnú padať na zem.

Zhrnutie lekcie "Čo nám prinesie jeseň?" Spracovala učiteľka MBDOU „Materská škola s. Verkhososna "Dityatkova E.T. "Čo nám prinesie jeseň?" Cieľ. Posilniť schopnosť detí rozlišovať medzi bobuľami, zeleninou, ovocím;

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia mesta Rostov na Done „Materská škola 12“ Projekt „Zelený svet materskej školy“. (prípravná skupina do školy) Projekt pripravili a realizovali:

Štátna rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia materská škola 51 všeobecných vývinových typov s prioritnou realizáciou umeleckého a estetického rozvoja detí v okrese Kolpinsky v Petrohrade

HODINA 7. ČO JE OKOLO NÁS Ciele: oboznámiť žiakov so znakmi živej a neživej prírody; naučiť sa rozlišovať predmety živej a neživej prírody; naučiť sa rozlišovať ľudské produkty od predmetov neživej prírody;

Mestská autonómna predškolská vzdelávacia inštitúcia - materská škola 20 všeobecného rozvojového typu s prioritnou realizáciou aktivít pre telesný rozvoj žiakov "Zlatý kohútik"

Abstrakt GCD „Cestovanie do Afriky“. Pedagóg MBDOU 160 Samara Girfanova T.V. (starší predškolský vek) Integrácia vzdelávacích oblastiach: kognitívne, rečové, sociálne komunikatívne,

MKDOU Krasnojarsk d / s "Birch" Synopsa tried v seniorskej skupine na tému: Milujte matku Zem. Vychovávateľka: Appolinaryeva Elena Valerievna 2016 Abstrakt lekcie Účel: ukázať Zem ako spoločný domov

Mestská samospráva predškolská vzdelávacia inštitúcia materská škola "Alyonushka" Vzdelávací región. Kognitívny vývoj, (staršia skupina) Téma: "DOMÁCE, VOĽNE ŽIJÚCE ZVIERATÁ A LIEČIVÉ RASTLINY

KARTÁRNA EKOLÓGIE DIDAKTICKÉ HRY PRE MLADŠÚ SKUPINU "Kde sa schoval zajačik!" Účel: popísať, pomenovať, rastliny podľa charakteristické znaky a zo spojenia s životné prostredie... Vytvorte popisné hádanky

Abstraktné kognitívna aktivita v prípravnej skupine „Cestovanie do Afriky“ softvér: 1. Upevniť a zovšeobecniť poznatky o prírodné oblasti a zvierací svet Afriky 2. Rozvíjať u detí

Mestská predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola" Berezka "Scenár letného voľna" Prázdniny balóny„(Pre deti prvej juniorskej skupiny) Pripravila: Zinovieva S.V., vychovávateľka

Pracovné skúsenosti učiteľky MBDOU 40 (predškolské oddelenie) Permyakova Evgenia Leonidovna "Príroda musí byť chránená!" Príroda na nás bude pôsobiť celou svojou silou len vtedy, keď vnesieme do senzácie

Mráz nie je veľký, ale nekáže stáť Druhé vydanie Almanachu na tému: wellness práca s deťmi v zimné obdobie na stránke materskej školy “, v ktorej učiteľka Kotova Irina

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia „Materská škola kombinovaného typu 365“ mestskej časti Samara (MBDOU „Materská škola 365“, mesto Samara) adresa: 443042, región Samara, g.

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola" Rodnichok "s. Bykov NOD Senior skupina Téma: " ruská armáda silný „Dokončené: Kirsanova Z. N. Vychovávateľka Prvá kvalifikácia

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola 227" Breza "všeobecného vývinového typu" Záverečná komplexná hodina / Rečový, kognitívny, umelecký a estetický rozvoj /

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia „Materská škola všeobecného vývinového typu 153“ mestskej časti Samara Priamo vzdelávacie aktivity o kognitívnom rozvoji s.

Logacheva Natalya Anatolyevna, učiteľka VVK. MBDOU "Centrum rozvoja dieťaťa, materská škola 36". Voronežský okres Levoberezhny. [e-mail chránený]"Umelecký a estetický rozvoj". Súhrn GCD sa pripravuje

Kartotéka hier so znakmi s použitím didaktickej príručky "Kútik značiek" Vypracovala: Popova G.А. vychovávateľka MBDOU "CRR-materská škola 8" Sun ", Chanty-Mansijsk" Zrolujte pásku "Účel. Učiť

Mestský predškolský výchovný ústav materská škola 105 Prehľad priamo výchovno-vzdelávacej činnosti „Akej farby je leto“ v seniorskej skupine Zostavila: vychovávateľka Smirnova E.N. Rybinsk,

Fomenko Elena Alekseevna Učiteľka hudby MBOU "NOSH 3" Hudobná hodina 4. ročník LEKCIA OBJAVOVANIA PRAVDY ZÁKLADNÁ MYŠLIENKA ROKA POČUŤ HLAS RUSKA V ROZDELENÍ SVETA A V ŇOM SVOJ VLASTNÝ HLAS. TÉMA ŠTVRŤ: UMENIE

Abstrakt z podujatia o ekológii v stredná skupina"Aký je to vzduch?" Účel: rozšíriť vedomosti detí o vlastnostiach vzduchu. Úlohy: - poskytnúť predstavu, že vzduch je všade okolo nás a v nás, vzduch

Zhrnutie lekcie pre experimentálne kognitívne aktivity. Prípravná skupina Téma lekcie: "Vzduch a jeho vlastnosti." Účel: Rozvíjať kognitívnu aktivitu detí ich začlenením

MŠ UMB 153 "Olesya" Zhrnutie GCD pre pedagogickú radu 3 "Ako zvieratá pomáhajú armáde" Seniorská skupina Pripravila Vychovávateľka Bondarenko E.N. Togliatti, 2014 „Ako zvieratá pomáhajú armáde“

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola 103" Zlatý kľúč "všeobecného vývinového typu Súhrn organizovaných vzdelávacích aktivít pre deti predškolského veku

Abstrakt priamej edukačnej činnosti: poznávanie (FTSKM, výskumná činnosť) v seniorskej skupine.

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia materská škola kombinovaného typu 37 "Rodnichok", mestská časť Bugulma Kartoteka didaktické hry o ekológii marec Kedy to je

Mestský štátny predškolský vzdelávací ústav MŠ 5 "Lastovička" Lermontov 2014 V moderné podmienky,

Súhrn organizovaných vzdelávacích aktivít pre deti staršieho predškolského veku na tému: "Krása prírody a krása duše." Integrácia vzdelávacích oblastí: "Poznanie", "Komunikácia",