Módne tendencie a trendy.  Doplnky, topánky, krása, účesy

Módne tendencie a trendy. Doplnky, topánky, krása, účesy

» Poznanie v prípravnej skupine na deň zeme. Ekologický prázdninový deň Zeme pre deti seniorskej a prípravnej skupiny

Poznanie v prípravnej skupine na deň zeme. Ekologický prázdninový deň Zeme pre deti seniorskej a prípravnej skupiny

Oksana Noviková
Komplexná lekcia „Deň Zeme“ v prípravnej skupine do školy

GBOU Škola №1861"Zagorye"

Predškolské oddelenie č.4

Komplexná lekcia

« Deň Zeme»

v prípravná školská družina

opatrovateľka: Novíková O. V.

Moskva 2015

Ciele:

Vzbudiť záujem o okolitý svet; rozšíriť svoje znalosti o rastlinách (stromy, kríky, kvety)

Zvládnite kroky na vytvorenie a použitie grafického modelu klasifikačných vzťahov

Rozvíjajte súvislú reč deti: naďalej učiť dávať úplné odpovede na otázky pedagóga

Upevniť u detí vedomosti o pravidlách správania sa v prírode; pestovať starostlivý, láskavý a starostlivý vzťah k prírode

Rozvíjať obrazové a logické myslenie, pamäť, vizuálnu pozornosť;

Rozvíjať dialógovú a monologickú reč,

Schopnosť nadviazať kauzálne vzťahy;

prípravné práce:

Kreslenie sťahovavých vtákov a písanie popisných príbehov.

Kompilácia príbehov na základe série dejových obrázkov. — Prišli škorce!

Čítanie T. A. Shorygina "Aké sú to vtáky?"

Učenie básničiek, riekaniek, hádaniek.

Čítanie funguje.

Pozorovanie vtákov na prechádzke.

Príprava prezentácie pre triedu.

Materiál:

Zbierka zvukových nahrávok - Birdsong (mp3ostrov.com).

Model vo forme klasifikačného stromu zobrazeného na tabuli; karty s obrázkom javor, breza, dub, orgován, malina, ruža, tulipán, harmanček, zvonček, nevädza.

Priebeh lekcie:

Milé deti a hostia!

Mnohokrát sme oslavovali sviatok v tejto sále,

Ale toto sme ešte nevideli.

Dnes oslavujeme « Deň Zeme» .

Hovoríme o

Čo je všetko Zem je naša spoločný Domov .

Náš dobrý domov

Priestranný dom -

Všetci sme s žijeme v ňom.

Tiež hovoríme o

Že musíme zachrániť náš dom.

Dokážme, že to nie je márne

Nádeje pre nás Zem!

opatrovateľka: Chcem vám povedať o pôvode tohto významného sviatku.

História dňa Zem začala v roku 1840 keď sa J. Sterling Morton presťahoval so svojou rodinou do Nebrasky. Nekonečné prérie s osamelými stromami, slnkom a vetrom, pred ktorými sa nebolo kam skryť, a vyprahnutým Zem priviedol Mortona k myšlienke terénnych úprav. Navrhol inštalovať deň venujú terénnym úpravám a zakladajú ceny pre tých, ktorí pristanú najväčší počet stromy. Tak sa objavil v Nebraske Deň stromu. V roku 1882 deň Strom bol vyhlásený za štátny sviatok a začal sa oslavovať 22. apríla v r Mortonove narodeniny.

Od roku 1970 sa myšlienka sviatku zmenila. V roku 1969 sa pri americkom meste Santa Barbara stala hrozná ekologická katastrofa. Potom milióny ton ropy vytečenej z vrtov zabili mnoho pelikánov, žeriavov, kačíc, morské levy, uhynuli iné živočíchy, hektáre porastov, otrávila sa voda.

Odvtedy hrá pri oslave vedúcu úlohu ochrana životného prostredia. Existuje aj nový názov - Deň Zeme. O pár rokov neskôr sa sviatok stal celosvetovým. Od roku 1990 sa k slávnosti pripájajú aj ruské organizácie.

V Rusku tradične International Deň Zeme sa počíta ako deň verejné organizácie ktorí toto míňajú deň rôzne environmentálne akcie a akcie. V tom deň každý sa môže podieľať na zveľaďovaní a úprave svojich dvorov a ulíc.

opatrovateľka: Chlapi, premýšľajte, ako by ste oslávili tento sviatok?

deti: (odpovede detí)

opatrovateľka Otázka: Vie niekto z vás čo? Zem?

deti: (odpovede detí)

opatrovateľka: Toto nie je len hŕstka pôdy, na ktorú vysádzame rastliny veľká planéta (ukazuje rukami) oprávnený Zem, a to (ukazuje zemeguľu)

deti: glóbus.

opatrovateľka: rozloženie planét Zem. Kde je možné vidieť takéto usporiadanie?

deti: Astronauti videli z vesmíru, na mape...

opatrovateľka: Vyššie zem vždy svieti jasné slnko (svieti baterkou). Zem je taká veľkáže ak niekde sneží, tak v tom čase slnko svieti na inom mieste a ľudia plávajú v rieke alebo v mori; niekto ide spať, pretože je preňho noc, a niekto sa v tomto čase už zobúdza a ide spať. škola resp MATERSKÁ ŠKOLA lebo už je ráno. Ako už viete, zem sa točí?

deti: (točenie) (relácie).

Sama sa otočí – to je preč deň. Pre jedného deň chlapci, deje sa toho veľa diania: ľudia sa ponáhľajú do práce, za oddychom, osievajú polia, zbierajú úrodu, hrajú futbal, plávajú v bazéne, maľujú obrazy, hrajú na nástroje, vtáky lietajú za prácou, hmyz im lezie do noriek. Všetky zaneprázdnení vlastným podnikaním. Zem je veľký dom , kde ty a ja žijeme, a mnoho, mnoho ľudí, každý vo svojom vlastnom štáte. Volá sa náš štát?

deti: RUSKO.

opatrovateľka: A kto žije na planéte Zem?

deti: Ľudia, zvieratá, hmyz, vtáky...

loptová hra "Pomenujte zvieratá, hmyz, vtáky"

Básne o zem

1 dieťa: Naša planéta - Zem veľmi štedrý a bohatý:

Hory, lesy a polia - náš drahý domov, chlapci!

2 dieťa: Zachráňme planétu

Na svete nie je nič podobné!

Rozptyľme mraky a dym nad ním,

Nedovolíme, aby jej niekto ublížil!

3 dieťa: Postaráme sa o vtáky, hmyz a zvieratá.

To nás len zlepší.

Všetko ozdobíme Krajina záhrad, kvety,

Všetci potrebujeme takúto planétu.

Hádanky o vtákoch, kvetoch, hmyze.

opatrovateľka: Pozývam vás okrúhly stôl a pozrite si obrázky.

Deti si pozerajú obrázky rastlín a dávajú im spoločný názov - "rastliny".

opatrovateľka: Usporiadajte obrázky skupina a daj meno -"stromy", "kríky", "kvety".

Udeľovanie titulov skupiny, deti by mali pomenovať znaky, ktorými sa spájajú.

Vyzvite deti, aby samostatne zostavili model vo forme klasifikačného stromu pomocou letákov.

Minút telesnej výchovy "Vietor nám fúka do tváre"

Vietor nám fúka do tvárí.

Strom sa zakýval.

Ticho, ticho, ticho

Strom je stále vyššie a vyššie.

opatrovateľka: Zem- najviac krásna planéta v slnečná sústava. V každom ročnom období nám dáva svoju krásu. Na Zem tak veľa zaujímavé: zvieratá, rastliny, vtáky, hmyz, rieky, hory, lesy a polia, moria a oceány. Všade je život!

Sluch "spev vtákov" relaxácia

Hra "Pokračovať v ponuke"

Patter Kukučka kukučka kúpil kapucňu. Kukučka si nasadila kapucňu, v kapucni je kukučka smiešna.

Príslovia

opatrovateľka: Ako môžeme zachrániť našu prírodu?

deti: zbierať schémy:

opatrovateľka: Povedal si všetko správne, ale čo sa dá robiť v lese?

deti: (odpovede detí)

opatrovateľka: A teraz si preveríme, ako poznáte pravidlá správania sa v lese. Aby sme to dosiahli, zahráme si s vami hru "Ak prídem do lesa" Poviem vám svoje činy a vy mi povedzte, či sú správne. Ak sú činy dobré, povedzte áno, a ak sú zlé, povedzte nie!

Ak prídem do lesa

A vybrať si harmanček? (Nie.)

Ak zjem koláč

A vyhodiť papier? (Nie.)

Ak kúsok chleba

Nechám to na pni? (Áno.)

Ak uviažem konár,

Mám dať kolík? (Áno.)

Ak urobím oheň,

Nebudem sa dusiť? (Nie.)

Ak veľa pokazím

A zabudnem to odstrániť. (Nie.)

Ak vynesiem smeti

Mám vykopať banku? (Áno.)

Milujem svoju povahu

Pomáham jej! (Áno.)

opatrovateľka: A na záver nášho lekcie Pozývam vás ozdobiť naše Zem v rôznych farbách, stromy, hmyz, zvieratká, aby to bolo ešte krajšie.

Deti lepia vopred pripravené kvetinové rozloženia ....

seniorská skupina č.6 "Perla"

MDOU d/s č. 12 "Slnko" Anapa 2016

opatrovateľka

Bulygina Valentina Nikolaevna

Cieľ: dať deťom predstavu, že planéta Zem je obrovská guľa (väčšina z nich zemegule pokryté vodou a oceánmi. Okrem vody existujú kontinenty - pevná zem - suchá zem, kde žijú ľudia).

Úlohy:

Formovať u detí pojem „vesmír“. Upevniť vedomosti detí o planéte – ako o spoločnom domove rastlín, zvierat a ľudí.

Pestujte lásku a opatrný postoj k zemi a obyvateľom zeme

Materiál a vybavenie: zemeguľa, schémy - modely "ročné obdobia" , environmentálne značky, videofilm „Zem v ohrození“, prezentácia „Pravidlá správania sa v lese“

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ:

Náš domov je drahý, náš spoločný domov je Zem, kde s vami žijeme!

Len sa rozhliadni: tu je rieka, je tu zelená lúka,

V hustom lese neprejdete. V púšti nenájdete vodu!

A niekde je kopec snehu a niekde je v zime horúco.

Nemôžeme spočítať všetky zázraky, majú jedno meno:

Lesy, hory a moria – všetko sa volá – Zem!

A ak vzlietnete do vesmíru, ste z okna rakety

Uvidíte našu modrú guľu! Obľúbená planéta!

Chlapci, ako sa volá naša planéta? (Zem)

Naša planéta je obrovská guľa. Kto na tom žije (rastliny, zvieratá, ľudia).

pri pohľade na zemeguľu

Viete, čo držím v rukách? Čo je to glóbus?

Správne, zemeguľa je vzorom Zeme.

Aké farby vidíš na zemeguli? (modrá, zelená, biela, žltá).

Aká farba je viac?

Presne tak, väčšina (2/3) zem je pokrytá vodou. Práve ona dala planéte túto farbu.

Čo to podľa vás znamená zelená farba? (vegetácia, lesy)

Čo je označené žltou farbou? (pôda)

Phys. minútu "Zdvihnuté ruky"

Rotácia zemegule (rotácia Zeme okolo Slnka)

Chlapci, naša planéta Zem sa točí okolo slnka, takže dochádza k striedaniu ročných období. Spomeňme si teraz, aké ročné obdobia poznáme. (zima, jeseň, váhy, leto)

Didaktická hra "ročné obdobia"

Chlapci, teraz zaznie úryvok z hudobnej skladby a vy sa pokúsite určiť, aké je ročné obdobie.

Chlapci, naša planéta sa točí okolo seba a preto sa časti dňa menia (deň noc).

Didaktická hra "Deň noc" .

(deti sa točia).

A našu Zem obklopuje obrovský priestor, ktorý je tzv vonkajší priestor. Tento priestor nie je prázdny, je plný kozmických telies: hviezd, planét, komét a meteoritov.

Keď sa prvý kozmonaut Jurij Alekseevič Gagarin, ktorý bol na kozmodróme, práve pripravoval na let. Zem sa mu zdala obrovská, nesmierna.
Ale keď sa na ňu pozrel z vesmíru, videl, že nie je taká skvelá. Na vesmírnej lodi ju môžete obletieť za 1,5 hodiny! A preto my, pozemšťania, musíme milovať a chrániť našu planétu. Je jedinečný, len na zemi je život.
-Chlapi, čo potrebujú rastliny, zvieratá, ľudia k životu?

(voda, svetlo, vzduch, teplo)

To všetko vytvára priaznivé podmienky pre život. Aby sme žili na planéte, MY sme povinní ju chrániť a prečo?

Áno, lebo

Strom, tráva a vták

Nie vždy sa dokáže brániť

Ak sú zničené

Na planéte budeme sami!

Je desivé pozerať sa na našu Zem.

Voda sa každým dňom zakaľuje.

A vzduch! Koľko nečistôt je v ňom?

Raz čisté, modré.

Teraz je špinavý a chorý.

Všetko živé môže zomrieť

Zem, čo ti urobili?

Naša planéta Zem je v nebezpečenstve. Má veľa boľavých miest. Stalo sa to preto, lebo ľudia postavili veľa závodov, tovární, elektrární, staníc. Tieto podniky znečisťujú vzduch - bude znečistený dymom, ktorý vychádza z potrubí do neba, plynmi z áut. Odpad z tovární sa vylieva do riek, morí a znečisťuje ich, ropa z tankerov sa pri nehodách vylieva do vôd morí a oceánov. Takto je znečistená naša Zem. Na toto znečistenie zomierajú zvieratá, rastliny, ľudia ochorejú (takto je znečistená naša Zem). Príroda zomiera. Naša planéta je v nebezpečenstve. Potrebuje pomoc.

Video „Zem v ohrození“

A teraz vám ukážem dve miesta v našej krajine, ktoré treba zachrániť.

Ďaleko na Sibíri je jazero Bajkal. Toto je veľmi krásne hlboké jazero. Teraz je znečistený. Ľudia nielen u nás rozmýšľajú, ako ho zachrániť. Na juhu našej krajiny sa nachádza Aralské jazero. Má iný problém. Každým rokom je v ňom menej a menej vody, vysychá. Teraz ľudia rozmýšľajú, ako ho zachrániť.

Doma sa porozprávajte s rodičmi o našom meste. Pýtať sa, či je naše mesto v ohrození alebo nie? Čo mu hrozí?

Ako môžeme pomôcť našej planéte?

Aby sme jej pomohli, musíme sa naučiť milovať prírodu, milovať ju od detstva, naučiť sa chápať, ako žijú všetky živé bytosti. Toto robia environmentalisti. Chcete sa stať mladými ekológmi?

Prezentácia „Pravidlá správania sa v lese“

Chlapi, zamyslime sa nad tým, čo sa v prírode robiť nedá (odpovede detí)

Mám čarovné znamenia, ktoré nám budú pripomínať pravidlá správania sa v prírode.

  1. Vetvy stromov - nelámať
  2. Nezbierajte kvety nadarmo
  3. Motýle ich nechávajú lietať, no, komu prekážajú
  4. Nevyhadzujte odpadky

- Postarajte sa o svoju planétu

Veď žiadna iná taká neexistuje!

Postavme sa do kruhu a doprajme si dobrú náladu

Etuda "Dobrá nálada"

Najprv budeme tlieskať

A potom dupneme

A potom sa otočíme

A usmievame sa na seba.

Abstraktné otvorená lekcia v prípravná skupina.

Kognícia (kognitívno-výskumná a produktívna činnosť).

DEŇ ZEME.

Ciele: Pokračujte v predstavovaní konceptu „Zem je náš spoločný domov“, hovorte o tom, že na Zemi je veľa krajín, kde žijú ľudia rôznych rás a národností; formovať záujem a úctu ku všetkým ľuďom našej planéty.Upevniť vedomosti detí o zákonoch prírody; rozvíjať zodpovednosť za vykonávanie rôznych akcií v životné prostredie, myšlienka, že voda, zem a vzduch sú neoddeliteľnou súčasťou všetkých živých organizmov na planéte; naučiť sa sprostredkovať náladu, pocity v kresbe, rozvíjať predstavivosť, kreativitu. Vytvorte slávnostnú, radostnú náladu.

Druhy detských aktivít : hravý, komunikatívny, kognitívny výskum, produktívny.

Materiál : kresby planét, lesná koláž, farby, papier Whatman, penová guma, obrúsky.

Každý to tu vie, ty aj ja!

Príroda sa nedá uraziť!

Povedzme si teda spolu: raz, dva, tri

Otvorme sviatok - Deň Zeme!

Védy. 22. apríl 1994 bol vyhlásený za Svetový deň Zeme. V tento deň sa po našej krajine nieslo množstvo kúskov hmoty s podpismi Rusov na obranu prírody, z ktorých bola vyrobená vlajka Zeme - dramatický symbol vyzývajúci ľudí, aby sa k prírode správali s úctou. Ide o najväčšiu vlajku, jej plocha je 660 m. Vlajka Zeme je sedem bielych pretínajúcich sa krúžkov na modrom pozadí. Sedem krúžkov v strede vlajky tvorí kvet - symbol života na Zemi. Prstence sú navzájom prepojené, čo naznačuje, že všetko na našej planéte je prepojené. Modré pozadie predstavuje vodu, ktorá je pre život veľmi dôležitá.Vonkajšie prstence kvetu tvoria kruh,ktorý môžeme považovať za symbol Zeme ako planéty a modré pozadie predstavuje Vesmír.Je tam veľa krajín a kontinentov na našej planéte Zem, je obývaná ľuďmi rôznych národností A všetci chcú žiť v mieri, priateľstve a harmónii. A dnes oslavujeme narodeniny Zeme.

Védy . Chlapci, avieš čo sú narodeniny?

Odpovede deti (veselá nálada, sviatok, kvety, darčeky, balóny, slnko, torta, celá rodina spolu, gratulácie, hostia, vtipy, smiech).

Védy . Správne, dobre! Všimli ste si, že do sviatku sa snažíme, aby bol náš dom útulný a krásny? (umývame okná, podlahu, zdobíme loptičkami, kvetmi atď.) Ale keď sme prekročili prah nášho domu, zabúdame, že za ním prah je aj náš dom . Astronauti hovoria, že naša Zem je modrá z vesmíru. A to záleží na každom z nás, že z okienok vesmírne lode stále videli modré jazerá namiesto bahenných mlák, lesy a lúky namiesto hôr odpadkov. Je veľmi dôležité starať sa o náš spoločný domov Zem a všetkých, ktorí na nej žijú. Okrem nás a našich blízkych žije na zemi veľa ľudí. Kto ešte žije v našej blízkosti?

Odpovede detí: motýle a ropuchy, kvety a stromy, ryby a vtáky, zvieratá a hmyz).

Védy .Správne! Ani my, ani oni sme si nevybrali miesto, kde sa objavíme. Zem je náš spoločný domov. Preto sme my - všetci obyvatelia planéty Zem - na sebe veľmi závislí.Zem je náš domov. Takže ho musíme chrániť.

Postarajte sa o Zem. staraj sa

Mrakoplaš za modrým zenitom

Motýľ na dodderových listoch,

Slnečné svetlo na cestách.

Na kameňoch hrajúceho kraba,

Nad púšťou tieň baobabu,

Jastrab sa vznáša nad poľom

Jasný mesiac nad riekou pokojný.

Lastovička, blikajúca v živote,

Postarajte sa o Zem! opatruj sa.

KLEPNUTIE NA DVERE.

Lesovik vstupuje: Dobrý deň, moji priatelia! Ahoj príroda! Ahoj polia, lesy, rieky a jazerá! Ahoj vtáky, zvieratá a ryby! Ak by sa takto človek každý deň zdravil nielen s príbuznými a priateľmi, ale aj so všetkými živými tvormi okolo neho, možno by na Zemi ešte žili všetky tie živočíchy a rastliny, ktoré už nikdy neuvidíme, keďže ich ľudia zničili.

Védy. Ahoj Lesovitch! Dnes oslavujeme narodeniny Zeme! A hovoríme s chalanmi len o tom, ako môžeme zachrániť a zachrániť náš dom.

Lesovichok: Dobrý nápad, schvaľujem. Ničenie prírody totiž pokračuje aj teraz. Ľudia zároveň sledujú rôzne ciele: niekto chce získať viac peňazí predajom vzácneho zvieraťa alebo jeho srsti, niekto loví pre svoje potešenie a niekto bez rozmýšľania vykorisťuje kvety, zabije žabu palicou, hodí kameň do vtáka a takto sa zabáva.

Ak vyberiem kvet

Ak vyberiete kvet

Ak všetko: ja a ty

Ak zbierame kvety

Všetky paseky budú prázdne,

A nebude tam žiadna krása.

Védy. Musíme sa naučiť starať sa o zvieratá, rastliny, jazerá, rieky a lesy – všetko, čo nás obklopuje. Musíme sa snažiť pochopiť tajomstvá prírody. Poďme lepšie spoznať svet okolo nás a naučiť sa... naozaj milujme to, a ak to milujeme, budeme si to vážiť. Zahrajme si hru „Ak prídem do lesa“. Poviem vám svoje činy a vy mi odpoviete. Ak sa mi darí, povedzte „áno“, ak sa mi darí zle, „nie“.

Ak prídem do lesa a vyberiem si harmanček? (nie)

Čo ak urobím oheň a neuhasím ho? (nie)

Ak zjem koláč a vyhodím kúsok papiera? (nie)

Ak nechám kúsok chleba na pni? (Áno)

Ak zviažem konár, nahradím ho kolíkom? (Áno)

Ak veľa pokazím a zabudnem to upratať? (nie)

Ak vynesiem smeti, zakopem nádobu? (Áno)

Milujem svoju povahu, pomáham jej? (Áno)

Lesovichok: Ach, akí dobrí chlapi! Musíte si vždy pamätať, že človek nie je ničiteľ, ale priateľ prírody, záhradník a lekár.

Védy. Telesná výchova:

Premohla nás ospalosť,

Neradno sa pohnúť.

Poď, urob to so mnou

Cvičenie je:

Hore, dole, naťahujte sa

Konečne sa zobuď.

Všetci chlapci sa postavili spolu

A kráčali na mieste.

Natiahnuté na prstoch.

Ako pružiny sme si sadli,

A potom si ticho sadli.

Védy. Príroda je naše bohatstvo, zachovať toto bohatstvo pre ďalšie generácie je našou úlohou a našou povinnosťou.

    Ryby potrebujú čistú vodu – ochránime vodné plochy?

    V stepiach, lesoch, horách žijú rôzne cenné zvieratá - ochránime naše lesy, stepi a hory?

    Ryby - voda, vtáky - vzduch, zver je les, step, hory. A muž potrebuje vlasť. A chrániť prírodu znamená chrániť vlasť.

Védy. Príroda má tri poklady: zem, vodu a vzduch. Zo všetkých prírodné zdroje Najväčším bohatstvom našej planéty je Zem. Je našou živiteľkou. Zem musíme chrániť, starať sa o ňu, zvyšovať jej úrodnosť. A zem je dnes rezaná, pošliapaná. Odpad (priemyselný, rádioaktívny) je v ňom zakopaný, skládkovaný domáci odpad, explodovať projektilmi.

Voda! Nemáš chuť, farbu, vôňu, nedá sa opísať, bavíš sa bez toho, aby si pochopil, čo si. Nie si len potrebný pre život, si život. Stav vody veľmi znepokojuje všetkých ľudí na našej planéte. Mnohé rieky a potoky sa zmenili na stoky, ryby miznú, podzemné pramene vysychajú, vodu znečisťujú chemické závody a chovy dobytka. Osoba, ktorá konzumuje neupravenú vodu, ohrozuje svoje zdravie.

Nech rieky na zemi nezomrú.

Nech ich nešťastie obíde.

A zostane v nich navždy

Čistá a chutná voda!

Védy. Človek nemôže žiť bez čistého a svetlého vzduchu.

Situácia: Les - mesto (porovnanie vzduchu) ..

A vzduch! Koľko špiny je v ňom!

Raz jasne modrá

Teraz je špinavý a chorý!

Všetko živé môže zomrieť!

Zem, čo ti urobili?

Védy. Chlapci, viete ako pomôcť Zemi, na ktorej žijeme?

Odpovede detí: nelámať stromy, nezhadzovať odpadky v riekach, nešliapať trávu, neničiť hniezda, nezabíjať hmyz, netrhať kvety, neodhadzovať odpadky atď.)

Védy. Chlapi, zatvorme oči a predstavme si, že sme v lese.

Environmentálne školenie:

Moje korene sú hlboko zakorenené v zemi.

Môj kmeň, moje konáre siahajú po slnku

Toto sú stromy v lese.

Lakte ohnuté, štetce otrasené -

Vietor zráža rosu.

Jemne mávnime rukami -

Vtáky letia smerom k nám.

Ako si sadnú, ukážeme...

Krídla zložíme späť.

Reb. Chcem žiť sto rokov.

Tieto stepi, rieky, lesy,

Kde je plno zázrakov.

Zázračne-nádherné v lese: Stretol som líšku.

Liška pozval na návštevu

A podávali maliny.

Stretol som zajaca šikmo

A nestíhal bosý.

Volga, modrá stuha tečúca cez Rusko

Nesie sa do Kaspického mora.

Je tu taká krása:

Stepi, hviezdy, obloha, vtáky, zvieratá a kvety.

Milujem, milujem aj teba!

Chráňte svoju rodnú krajinu a neurážajte sa!

Védy. Čo nám radí Alena?

(musíme chrániť Zem, chrániť našu rodnú zem).

Chlapci, dnes oslavujeme narodeniny planéty. Poďme spievať pieseň.

PIESEŇ: "Parná lokomotíva Bukashka."

Védy. Deti! Čo ti dajú na narodeniny? (odpovede detí)

Čo by ste chceli dať našej planéte k narodeninám? (mier, šťastie, slnko, dúha, kvety, smiech)

Nakreslíme si blahoželanie. Čo na ňom budeme zobrazovať? (kvety, dúha, slnko)

Deti kreslia.

Dynamická pauza.

Kvapky hlasno kvapkali (skákali na mieste)

Všetky cencúle plakali (krútime hlavami, tlačíme si ruky na líca)

Slnko jasne svieti (ruky hore, natiahnite sa)

Nám cencúľ je horúco (vetráme sa)

Voda už z nás tečie (nakloňte sa)

Navždy sa roztopíme (narovnáme sa)

Védy. Pozrite si našu pohľadnicu. Aké pocity to vyvoláva? (radosť, krása, šťastie)

Venujme našej planéte pohľadnicu a zaželajme jej všetko najlepšie k narodeninám!

Buďme ľudia medzi sebou priateľmi,

Ako vtáky s oblohou, ako vietor s lúkou.

Ako plachta s morom, tráva s dažďom,

Aké priateľské je slnko s nami všetkými.

Poďme ľudia milovať planétu.

V celom vesmíre nič podobné neexistuje.

V celom vesmíre, jeden za všetkých,

Čo bude robiť bez nás?

Pieseň: Sme deti galaxie.

Védy. Tu sa naša cesta skončila. Ďakujem všetkým!

Deň Zeme!
(Tematická hodina pre učiteľskú radu, ktorú vedie Valentina Vladimirovna Fursová, učiteľka skupiny príprav na školu.)

Dnes má zem narodeniny!

Ako jablko na podšálke máme jedno.
Neponáhľajte ľudí, aby vyčerpali všetko až na dno.
Niet divu, že sa dostanete do skrytých skrýš,
Vydrancovať všetko bohatstvo budúcich vekov.

Berte to, ľudia, ako svoj vlastný rozkaz.
Nie je žiadna zem, nebude existovať každý z nás.

Každý z nás sa snaží, aby bol náš domov útulný a krásny. Ale keď sme prekročili prah nášho domu, zabudli sme, že za týmto prahom je aj náš domov. Táto planéta Zem!
– Je veľmi dôležité starať sa o náš spoločný domov – Zem a všetkých, ktorí na nej žijú. Okrem nás a našich blízkych žije na Zemi ešte veľa ďalších ľudí.
Kto ešte žije v našej blízkosti?
(zvieratá, vtáky, rastliny.)



Zem je náš spoločný domov, čo znamená, že by sme sa o ňu mali starať.
Sú 4 ročné obdobia.

Jar.
ja som jar. Mám veľa svetla a slnka. Zobúdzam prírodu po zimnom spánku.
Na jar kvitnú na poliach a lúkach kvety, v záhradách kvitnú ovocné stromy. Objavuje sa hmyz a vtáky. Som najkrajšie a najpotrebnejšie obdobie v roku.



Leto.
Som leto. Väčšina teplý čas roku. môj hlavná farba- zelená. Dávam silu rastlinám, zvieratám, pomáham deťom posilňovať a rásť. Mám veľa kvetov a bobúľ. Preto som hlavným ročným obdobím.



jeseň.
som jeseň. Dávam úrodu obilia, ovocia, zeleniny. Na jeseň sa všetko okolo stáva zlaté, karmínové. Preto som hlavným ročným obdobím.



Zima.
som zima. Doprajem prírode oddych. Stromy zhadzujú listy, mnohé zvieratá zaspávajú. Pomáham stať sa vytrvalým a otužilým. Viem, ako chrániť rastliny a zvieratá, a tak pokrývam zem bielym snehom. Svet zdobím mrazom a snehovými vločkami. Som najdôležitejším obdobím roka.



- Prosím, žiadny šport, všetci ste dôležití a všetkých potrebujeme. Každá sezóna má svoje výhody a svoj dôležitý biznis. Sme veľmi radi, že žijeme v krajine, kde sú všetky štyri ročné obdobia. Sú predsa krajiny, kde večné leto, tam ľudia nikdy nevideli sneh, zimu.
Milujeme všetky ročné obdobia.
- Aby som sa zmieril s ročnými obdobiami, navrhujem, aby každé ročné obdobie dalo chlapcom darček na Deň Zeme.
Ročné obdobia sa s deťmi hrajú hru „Urobte si obrázok ročných období“.
Okrúhly tanec „Happy Birthday Earth“ (so slovami)


1. Slnko vyšlo, svietilo na oblohe,
Na narodeniny Zeme v záhrade kráčal
2. Vtáky lietali, sedeli na verande.
Na narodeniny Zeme zaspievali pieseň.
3. Chodili sme do lesa, blúdili po cestičkách
Na narodeniny Zeme sme darovali kvety.
(Ročné obdobia dávajú darčeky a odchádzajú)



- A teraz sa zoznámime s obyvateľmi zeme. (hra "Divoké a domáce zvieratá").
Prichádza motýľ
Dobrý deň! Leto ma poslalo. Mám darček a obálku s otázkami.
- Zaujímalo by ma, aké otázky nám leto poslalo.
1. Aký hmyz sa nachádza spolu s motýľmi na rozkvitnutej lúke?
(striedavo volajte jeden hmyz naraz)
2. Kto žije v hluchom lese? Nemotorný, nemotorný? V lete jedáva maliny, med a v zime cmúľa labku? (medveď)


3. Čo je to za dievča, ani krajčírka, ani remeselníčka. Nič nešije sama, ale v ihličkách po celý rok. (Vianočný stromček)
4. Bez toho, aby sa staral o počasie, chodí v bielych šatách, ale v jednej z nich teplé dni May jej dáva náušnice. (breza)
5. Vlezte do záhrady a poďme si naplniť ústa kapustou nad záhradným záhonom, kradmo hryzte mrkvu. (zajac)
Hra. "Sťahovavé a zimujúce vtáky"
- Tu je darček od zimy.
Otázka: Ako sa volajú krajné body severu a juhu na zemi; kde je vždy zima? ( severný pól a južný pól)
- Aký darček nám jeseň pripravila?
2 košíky
Sú to plody Zeme – zelenina, ovocie. Jeseň vie, že chlapi si nikdy nepomýlia, čo rastie v záhrade, čo je v záhrade.
Úloha: musíte pomenovať zeleninu a ovocie a poukladať ich do košíkov.
Letí vrabec.
Vrabec.
- Ahoj! Jar ti dala 2 veľké obálky, jednu so semienkami a druhú s kvetmi, požiadala ťa, aby si nazbieral jarné kytice.



Vrabec.
- A ja letím preč! Ponáhľam sa, dovidenia!
Vedenie.
- Ach, tieto vrabce sa vždy niekam ponáhľajú. Aké podnikanie môžu mať vtáky na jar?
(Vtáky stavajú hniezda pre svoje kurčatá; ničia škodcov v záhrade a na poli, húsenice, škodlivý hmyz v zemi.)
Vtáky sú veľkým prínosom, musia byť chránené, chránené, kŕmené v chladnom období.
- A teraz splníme úlohu jari.
1. úloha. Zloženie jarných kytíc.


2. úloha. Sadíme sadenice kvetov na ozdobenie Zeme!

Vedenie. Na čistinke sa raz zvieratá hádali. Kto je v lese najdôležitejší, viete chalani?

Vyjde dieťa oblečené ako medveď.

Medveď. Som majiteľ lesa - medveď. Každý vie, že v lese som najdôležitejší!

Vybehne dieťa oblečené ako zajac.

Zajac. Ako sa ty, medveď, môžeš nazývať majiteľom lesa? Čo je to za majiteľa, ktorý celú zimu prespí a nevie, čo sa v jeho dome deje?! My zajace sme v lese najdôležitejší. Všade beháme, všetko vieme.

Deti vychádzajú v kostýmoch veveričiek, ďatľov, kukučiek.

Veverička. My veveričky sme rýchle a obratné. Skáčeme z konára na konár, všetko vidíme z výšky. My máme na starosti les!

Ďateľ. Nebyť mňa, ďatľa, v lese by bolo zle. Chránim stromy pred škodcami, robím útulné priehlbiny - príbytky pre vtáky a zvieratá.

Dieťa vychádza v kostýme muchovníka.

muchovník. Nehádajte sa, priatelia! Les vás všetkých potrebuje, všetci sú na sebe závislí. Ak niekto z vás opustí les, zje večeru a možno zomrie.

Vedúci: Pozývam vás na návštevu Lesovushky. O lese a jeho obyvateľoch vie veľa.

Koná sa telesná výchova „Cesta“.

Deti nasledujú za sebou v súlade s textom a vykonávajú pohyby.

Vedenie. Kráčame po poľnej ceste, po zemi vyhriatej slnkom. (Podupať nohami.)

Pred nami je lúka, pod nohami mäkká tráva. (Vykonajte posuvné pohyby nohami.)

Kráčame po brehu rieky, pod nohami nám šumí piesok. (Šúchanie dlaní.)

Prechádzame cez rieku po drevenom moste. (Zdvihnite nohy vysoko, tlieskajte pod kolená.)

Druhý breh rieky je močaristý, skáčeme z hrboľa na hrbolček. (Prevádzajú skoky na dvoch nohách.) Okolo vŕbových húštin vietor kýva pružné konáre. (Zdvihnite ruky nad hlavu, potraste nimi.)

Pred nami je široká priekopa. (Urobia veľký skok.)

Zrelé bobule vpravo a vľavo, budeme ich zbierať ako darček pre Lesovushku. (Vykonajte náklony doprava a doľava, drepy.)

Prechádzame lúkou porastenou vysokou trávou. (Chodia s vysokými kolenami.)

Tu sa dostávame!

Lesovushka vyjde (úlohu hrá dospelý). V rukách má podnos s bochníkom.

Lesovushka. Ahojte deti! Som stará Lesovushka. Chránim les pred hlukom, pred každým úletom. Všetky obyvatelia lesa- moji priatelia. Dúfam, že budeme priatelia?

ježko(drží košík). Toľko odpadu v lese

Ktorú nezoberiem.

Raky. Všetky moje priateľky

ryby a žaby,

Neplávaj, neskáč

A sťažujú sa a plačú.

Na dne rieky cínu,

Fľaše, handry, plechovky.

Medveď. O príroda, ľudia prestali myslieť

A obyvatelia lesa sa začali urážať.

Na poľovačke ľudia strieľajú vtáky, zvieratá

A stromy sa často rúbu.

Upchávajú sa rieky, horí tráva?

A o obyvateľoch lesa nič nevedia.

Lesovushka. Je to naozaj pravda? Ale nie všetci ľudia to robia, však?

Deti, lámete stromy? (nie)

Strieľate na vtáky z praku? (nie)

Vieš niečo o zvieratkách? (Áno)

(Tvorí hádanky o zvieratách, deti ich hádajú.)

Vedenie. Nepotrebuje nikoho

Na chrbte nosí svoj dom.

Vždy noste svoje veci

Pri pomalom... (Slimáky.)

Všetky sťahovavé vtáky sú černejšie,

Na ornej pôde hľadá červíky.

Skáču tam a späť na konáre,

A vták sa volá ... (veža.)

Za stromami, kríkmi

Mihal ako plameň

Zablikalo, bežalo...

Nie je tam žiadny dym ani oheň. (Fox.)

Veverička. Povedzte, čo my, veveričky, zbierame v našich špajzách na zimu?

Medveď. Čo sa stane s včelou, keď niekoho uštipne?

muchovník. Potrebuje niekto huby ako ja? Prečo?

Kukučka. Ak uvidíte mláďa, ktoré vypadlo z hniezda, čo urobíte?

Deti odpovedajú na všetky otázky.

Lesovushka. Kto pozná básne o vtákoch?

Dieťa. Aký šťastný je vták vo svojom dome!

V hniezde je pokojná a potom,

Keď sa búrka prevalí nad hájom,

Neničte vtáčie hniezdo!

Mne viac ako inému je bolesť známa

Ten, ktorého pieseň vyhasne v chlade

Ten, kto žije na zemi bez domova.

Neničte vtáčie hniezdo! (K. Kuliev.)

Lesovushka. Deti, povedzte mi ktorý

chceli ste vidieť prírodu.

Dieťa. Chceme, aby vtáky spievali

Robiť hluk okolo lesa,

Mať modrú oblohu.

Aby bola rieka strieborná

Aby motýľ šantil.

A na bobuliach bola rosa.

Dieťa. Chceme, aby slnko hrialo

A breza sa zazelenala

A pod stromčekom žil zábavný ostnatý ježko.

Aby veverička skočila

Aby sa dúha leskla

Naliať veselý letný dážď.

ježko. Aby bol náš les úžasný.

Na zmytie nečistôt a plesní

Polievať stromy

A umyte kvety v tráve,

Osviežte vodu v rieke

Musíme pozvať dážď.

Deti spievajú volanie "Dážď". Zaznie zvuková nahrávka - podľa výberu učiteľa. Dievčatá predvádzajú choreografickú skladbu „Summer Rain“.

Lesovushka. Aké krásne to bolo po daždi. Umyté stromy, trávy a kríky. Poznáte rastliny nášho lesa?

Spĺňa jar - nasadí si náušnice.

Na chrbát si hodí zelený šál.

Na šatách sú pruhy pri strome ... (Brezy.)

Kto sa dotkne

Drží sa to. (Lopúch.)

Mäkké, nie nadýchané.

Zelená, nie tráva. (Moss.)

Aké sú výhody stromov? Vymenuj tie stromy, ktoré rastú (nerastú) v našom lese. (Odpovede detí.)

Dieťa. Vyrástol som, lepkavý,

Tenké a pružné

Nezlom ma!

V lete budem kvitnúť medovou farbou -

Ochráň ma.

Na poludnie podo mnou

Skryť sa pred teplom -

Vyrasti ma

Prikryjem ťa listami pred dažďom -

Polievaj ma.

A počkajte na čas

Pôjdeš do šíreho sveta -

Nezabudni na mňa!

Lesovushka. Musíte sa skloniť nad kvetmi

Netrhať ani rezať

A vidieť ich milé tváre

A ukážte im dobrú tvár.

Vymenuj kvety, ktoré rastú (nerastú tu) v lese. (Odpovede detí.)

Dieťa. Ak vyberiem kvet

Ak vyberiete kvet

Ak som všetko ja a ty

Ak zbierame kvety -

Všetky polia budú prázdne

A nebude tam žiadna krása.

Aibolit vyjde (dospelý hrá svoju rolu).

Aibolit. Ahojte deti!

Často chodím do lesa.

Mám tu veľa práce.

A zvieratám treba pomáhať

A zbierajte liečivé bylinky.

Mnohé bylinky sú užitočné

Na pôde rodnej krajiny.

Dokáže sa vyrovnať s chorobou

Mäta, konvalinka, ľubovník bodkovaný.

Vedel si liečivé rastliny? (Odpovede detí.)

Poďme hrať.

Aibolit vykladá karty zobrazujúce liečivé rastliny a ponúka výber a pomenovanie tých, ktoré možno použiť pri liečbe určitých chorôb. Deti plnia úlohu.

Vedenie. Medveď má horúčku a kašeľ. Aké liečivé rastliny pomáhajú vyrovnať sa s prechladnutím? (podbeľ, nechtík-la, malinové alebo ríbezľové listy a bobule.)

Zajac si poranil labku. Aké bylinky sa používajú pri liečbe rán? (Jitrocel, chistotel, žihľava.)

Vlka bolí zub. Aké rastliny mu pomôžu? (Šalvia, dubová kôra.)

Výborne! A teraz skontrolujem, či poznáte pravidlá správania sa v lese. Ak je to, čo hovorím, správne, tlieskajte, ak sa mýlim, dupnite.

Nelámte konáre, netrhajte listy márne.

Trhať kvety, pliesť do vencov.

Robiť hluk, kričať, kričať.

Upokojte les hlasnou piesňou.

Žaby, húsenice, hady z lesa musia byť vyhnané z lesa.

Aby ste sa naučili lesné tajomstvá, snažte sa nerobiť hluk.

Les potrebuje všetky živočíchy a rastliny.

Vezmite si so sebou do lesa sekeru: tam to zvládnete

zapáliť oheň.

Nehádžte odpadky do lesa, upratujte si po sebe.

Lesovushka. Keďže tak dobre poznáte pravidlá správania sa v lese, môžete si pomôcť obyvatelia lesa vyčistiť.

Hrá sa hra „Zber odpadu“.

Znie to ako zvuková nahrávka zábavnej hudby. Na signál vedúceho deti zbierať rozsypané obaly od cukríkov a sčítať ich vbalíkov.

Lesovushka.Ďakujem vám deti! Ste skutočnými znalcami a priateľmi prírody. Lesy a lúky, hory a roviny, rieky a jazerá vám odhalia svoje tajomstvá – pretože viete, ako si vážiť krásu našej krajiny a chrániť ju.

deti(v poradí). Strom, tráva, kvet a vták

Nie vždy sa vedia brániť.

Ak sú zničené.

Na planéte budeme sami.

Prírodu si treba chrániť a vážiť si ju.

Kopať opatrne, šikovne zasiať.

Chyťte a strieľajte nie v rade, ale múdro.

Čo dnes zasejeme, zajtra zožneme.

Neubližujte vtákovi ani cvrčkovi.

Nekupujte sieťku na motýľa!

Milujte kvety, lesy, polia.

Všetko. Čo sa nazýva vaša vlasť!

Lesovushka. Ryby, vtáky a zvieratá

Pozerajú sa ľuďom do duše.

Ľutujte ich ľudí.

Nadarmo neurážajte!

More bez rýb predsa nie je more.

Obloha bez vtákov nie je nebo.

A zem bez zvierat nie je zem.

Znie zvuková nahrávka piesne „Wounded Bird“.

(hudba A. Pakhmutova, text R. Roždestvensky)