Módne tendencie a trendy.  Doplnky, topánky, krása, účesy

Módne tendencie a trendy. Doplnky, topánky, krása, účesy

» Témou hodiny je boj o existenciu. Lekcia na tému „Boj o existenciu, jeho príčiny a typy“

Témou hodiny je boj o existenciu. Lekcia na tému „Boj o existenciu, jeho príčiny a typy“

Téma: Boj o existenciu

Cieľ: schopnosť žiakov uvedomiť si zložitú povahu vzťahov v prírode, úlohu týchto vzťahov v evolúcii organický svet; vytvoriť si predstavu o boji o existenciu a jej formách; naučiť žiakov správne identifikovať formy boja o existenciu; naučiť žiakov správne identifikovať formy boja o existenciu, porovnávať ich navzájom; kultivovať schopnosť pracovať v tíme. Vybavenie: karty úloh; schéma "Formy boja o existenciu", UDE Ľadový medveď, hnedý medveď, odpoveďové hárky Epigraf: Potomok páru múch zožerie mŕtveho koňa hneď ako lev. C. Linné Počas vyučovania
    Org. moment (1-2 min) Skupinová práca (podporovatelia Lamarcka, Linného, ​​Ch. Darwina)
Určte, z ktorého vedca sa skladá syncwine (quatrain). A)……………………….. Erudovaný, veriaci Opísaný, systematizovaný, organizovaný Workoholik vytvoril najlepší umelý systém. (K. Linné)


IN) …………………………. Talentovaný, nešťastný Bojoval, bránil, dokázal Vytvoril prvú evolučnú doktrínu. Tvorca. (Jean Baptiste Lamarck)

C)………………………… Pracovitý, dôkladný Cestoval, pozoroval, analyzoval Zisťoval dôvody evolúcie žijúceho génia. (Charles Darwin)


Otázky pre skupiny: A) Akými znakmi si sa dozvedel o vedcoch - evolucionistoch od cinquaina? C) Povedzte o základných princípoch evolučné učenie Linnaeusovi, J.B. Lamarck, C. Darwin. (jeden študent z každej skupiny) 3. Definovať a označiť v texte (práca s textom) A) Ktorý z uvedených názorov a zásluh sa týka Linného? B) Ktoré z nasledujúcich platí pre Lamarcka? C) Ktoré z nasledujúcich platí pre Darwina? Žiadne evolučné organizmy nie sú výsledkom evolúcie a vnútorného úsilia9. Fitness organizmov je výsledkom evolúcie prostredníctvom prirodzeného výberu10. Hlavnou hybnou silou evolúcie v prírode je prirodzený výber11. Hlavnou hybnou silou evolúcie v prírode je túžba organizmov po pokroku, sebazdokonaľovaní12. Organizmy majú dedičnosť a variabilitu.13 Variabilita organizmov je výsledkom vplyvu vonkajšie prostredie a vnútorné úsilie o pokrok.14. Organizmy nemajú žiadnu vnútornú snahu o pokrok15. Organizmy majú počiatočnú schopnosť meniť sa len účelne a užitočne16. Materiálom v procese evolúcie je iba dedičná variabilita17.V prírode je príčinou prirodzeného výberu boj o existenciu18.Ako prvý vyvinul umelú taxonómiu organizmov19. Zaviedol princíp dvojitého pomenovania20.„zákon dedenia nových vlastností získaných v dôsledku cvičenia alebo necvičenia orgánov22.Podľa svojho svetonázoru idealista.23. Transformistický vedec24. Najprv vytvoril evolučnú teóriu25.Prvý vytvoril vedecká teória evolúcia organického sveta, založená na 3 pohybujúcich sa silách

Plán lekcie 11. ročník

téma: Boj o existenciu a prirodzený výber

Úlohy: - zvážiť druhy boja o existenciu a prírodný výber, ich význam v prírode a ľudskom živote

Rozvíjať schopnosť zovšeobecňovať a porovnávať, uvádzať príklady, samostatne pracovať so vzdelávacím materiálom, reprodukovať materiál pomocou grafických referenčných poznámok;

Vybavenie: učebnica, schéma, prezentácia

Typ lekcie: učenie sa nového materiálu

Počas tried:

ja . Organizácia času

pozdravujem. Kontrola absencií, kontrola pripravenosti na lekciu; Naladenie na vnímanie témy lekcie; vyjadrenie účelu a témy lekcie

II . Kontrola aktualizácie vedomostí žiakov

Frontálny prieskum na tému: Všeobecná individuálna variabilita a prebytok potomstva

III . Vysvetlenie nového materiálu

Cieľ: hovoriť o boji o existenciu, jej formách.

Cieľ študenta: pozorne počúvať učiteľa; zapíšte si nové pojmy do zošita

Plán:

1. Boj a jeho príčiny

2. Vnútrodruhový boj

3. Medzidruhový boj

4. Boj proti abiotickým faktorom

Ako ste už študovali skôr, Charles Darwin predložil 3 hybné sily evolúcie, z ktorých jednou je boj o existenciu. Boj o existenciu je dôsledkom príčin: neobmedzená schopnosť živých organizmov reprodukovať sa; obmedzené prírodné zdroje.

Pod bojom sa myslí priama zrážka, ktorá vedie k vysídleniu niektorých z nich. Ide o celý komplex zložitých vzťahov medzi organizmami, vrátane vzájomnej pomoci, pasívnej konkurencie a celého spektra symbiotických vzťahov. Tradične sa boj delí na 3 typy: vnútrodruhový, medzidruhový a boj proti abiotickým faktorom.

    Vnútrodruhový boj. Preteká medzi jedincami toho istého druhu. Existujú tri hlavné smery vnútrodruhového boja: boj o jedlo, o pozornosť ženy, o územie.

Príkladom sú páriace turnaje jeleňov či iných zvierat. Obrázok 47.

Rastlinná súťaž o svetlo v borovici resp smrekový les. Považuje sa za najviac akútna forma v ktorých zomiera najviac jedincov. Tento typ boja sa u mnohých zvierat objavuje ešte pred narodením. U viacrodičiek, napríklad mačiek, psov, myší, býva v jednom vrhu zvyčajne niekoľko mláďat, nie sú rovnaké, líšia sa hmotnosťou a veľkosťou. To naznačuje, že už na embryonálnej úrovni (to znamená, keď sú mláďatá ešte v maternici), súťažia o živiny prichádzajúce z tela matky. Tie mláďatá, ktoré dostanú viac živiny a ktorých vývoj je rýchlejší, je pravdepodobnejšie, že sa narodia zdravé a silné.

Po narodení sa zvyšuje konkurencia. Mláďatá napríklad súťažia o jedlo, ktoré prinesú rodičia. Čím viac mláďat má jeden pár, tým ostrejší je boj o existenciu, tým viac mŕtvych mláďat. Tento mechanizmus zabraňuje premnoženiu.

Boj o územie: čím viac jedincov toho istého druhu na území, tým vyššia úmrtnosť.

Medzi jednotlivcami existuje medzidruhový boj odlišné typy. Klasickým príkladom je vzťah dravec – korisť (vlk zajac, mačka myš). Ide o najrozmanitejšie a najrozmanitejšie interakcie. Tie obsahujú:

Súťaž medzi blízko príbuznými druhmi, ktoré potrebujú podobné podmienky, ako sú rôzne druhy antilop v savane.

V rastlinách je tento typ konkurencie jasne vyjadrený v systematicky vzdialených skupinách. Takže, v lese, listnatých a ihličnaté rastliny(borovica a breza) a na lúke jednoklíčnolistové a dvojklíčnolistové (ďatelina a gaučovka). Všeobecne sa uznáva, že boj o existenciu je ostrejší medzi blízko príbuznými druhmi, ktoré potrebujú podobné podmienky. Koniec koncov, nesúperia len o zdroje potravy, ale aj o územie.

Vnútrodruhový a medzidruhový boj možno rozdeliť na priamy a nepriamy. V priamom boji dochádza k otvorenému stretu jednotlivcov. Napríklad samce mnohých druhov (kohúty, chrobáky, psy, mačky, mrože) organizujú turnaje. Mnoho zvierat bojuje o územie (medvede, levy). V dôsledku hladovania (šťuka) alebo z iných dôvodov (výmena vodcu v pýche levov) dospelí jedinci ničia mláďatá vlastného druhu.

Nepriamy boj prebieha bez otvorených stretov. Takto súperia vtáčie druhy, ktorých samčeky spevom privolávajú samicu. Sťahovavé vtáky sa pri usadzovaní hniezdísk nemusia stretnúť s otvorenými stretmi. Ten „najrýchlejší“, ktorý sa vrátil zo zimovania skôr, získa najlepšie pozemky. Existuje ešte viac príkladov vnútrodruhovej nepriamej kontroly v rastlinách. Vetrom opeľované druhy teda produkujú viac svetlého peľu a vytláčajú svojich príbuzných, v ktorých peľu nestačilo. A pri opeľovaní hmyzom získavajú výhodu tie najatraktívnejšie kvety pre opeľujúci hmyz.

Zahŕňa všetky zložité a rôznorodé vzťahy organizmov s ich prostredím. Ide o boj o prežitie pri prírodných katastrofách (povodne, skoré mrazy, dlhotrvajúce sneženie, sopečné plyny atď.); prispôsobenie sa prudkým zmenám denných teplôt v horských oblastiach; sezónne zmeny (opadávanie listov, hibernácia alebo prelínanie); prispôsobenie sa vyčerpaniu pôdy alebo prebytku akýchkoľvek prvkov v nej, nadmernej alebo nedostatočnej vlhkosti a mnoho ďalších. iní

V priebehu boja o existenciu teda jednotlivci lepšie prispôsobení podmienkam prostredia prežívajú a zanechávajú potomkov. Vnútrodruhový boj je najakútnejší a ostatné dve formy ho často zosilňujú. Neexistuje 100% zničenie všetkých jedincov s nepriaznivými vlastnosťami. V dôsledku nehôd sú niektoré z nich stále zachované a zanechávajú niekoľko potomkov. Boj o existenciu vedie k prirodzenému výberu.

IV . Pripnutie novej témy

Vyplňte tabuľku - formy boja o existenciu

V . Domáca úloha

Prečítajte si odsek 18-19

Téma: Boj o existenciu

Cieľ: schopnosť žiakov uvedomiť si zložitú povahu vzťahov v prírode, úlohu týchto vzťahov v evolúcii organického sveta; vytvoriť si predstavu o boji o existenciu a jej formách; naučiť žiakov správne identifikovať formy boja o existenciu; naučiť žiakov správne identifikovať formy boja o existenciu, porovnávať ich navzájom; kultivovať schopnosť pracovať v tíme.

Vybavenie: karty úloh; schéma "Formy boja o existenciu", UDE Ľadový medveď, Hnedý medveď, odpoveďové hárky

Epigraf: Potomok páru múch zožerie mŕtveho koňa hneď ako lev.

C. Linné

Počas vyučovania

    Org. moment (1-2 minúty)

    Skupinová práca (podporovatelia Lamarcka, Linného, ​​Ch. Darwina)

Určte, z ktorého vedca sa skladá syncwine (quatrain).

ALE)…………………..

Erudovaný, veriaci

Popísané, systematizované, usporiadané

Vytvoril najlepší umelý systém

Ťažký pracant. (K. Linné)

IN) ………………………….

Talentovaný, nešťastný

Bojoval, bránil, dokazoval

Vytvoril prvú evolučnú doktrínu.

Tvorca. (Jean Baptiste Lamarck)

OD) ………………………………

Pracovitý, pedantný

Cestoval, pozoroval, analyzoval

Zistili dôvody evolúcie živých vecí

Genius. (Charles Darwin)

Otázky pre skupiny:

A) Akými znakmi ste sa dozvedeli o vedcoch - evolucionistoch z cinquaina?

C) Povedz o základných princípoch evolučného učenia K. Linného, ​​J.B. Lamarck, C. Darwin. (jeden študent z každej skupiny)

3. Definovať a označiť v texte (práca s textom)

A) Ktorý z uvedených názorov a zásluh sa týka Linného?

c) Čo z nasledujúceho platí pre Lamarcka?

C) Čo z toho platí pre Darwina?

1. Druhy sa vyvinuli z predtým žijúcich

2. Pohľady vytvára tvorca

3. Druhy sú nemenné, stále, večné, neexistuje žiadna evolúcia

4. Druhy sú nestále, pomaly sa menia, vyvíjajú

5. Rôznorodosť druhov je výsledkom ich tvorby jedným tvorcom podľa vopred určeného plánu.

6. Rozmanitosť druhov je výsledkom evolúcie v rôznych podmienkach, jednota druhov je výsledkom ich vzťahu

7. Vhodnosť organizmov im dáva tvorca

8. Adaptabilita organizmov je výsledkom evolúcie a vnútorného úsilia

9. Fitness organizmov je výsledkom evolúcie prostredníctvom prirodzeného výberu

10. Hlavnou hybnou silou evolúcie v prírode je prirodzený výber

11. Hlavnou hybnou silou evolúcie v prírode je túžba organizmov po pokroku, sebazdokonaľovaní

12. Organizmy majú dedičnosť a variabilitu

13. Premenlivosť organizmov je výsledkom vplyvu vonkajšieho prostredia a vnútornej túžby po pokroku.

14. Organizmy nemajú vnútornú túžbu po pokroku

15. Organizmy majú pôvodnú schopnosť meniť sa len účelne a užitočne

16. Materiálom v procese evolúcie je iba dedičná variabilita

17. V prírode je príčinou prirodzeného výberu boj o existenciu

18. Prvýkrát vyvinul umelú taxonómiu organizmov

19.Zaviedol princíp dvojitého mena

20. Prvýkrát zostavil taxonómiu zvierat vo vzostupnom evolučnom poradí

21. Uznávaný „zákon o dedení nových vlastností získaných v dôsledku cvičenia alebo necvičenia orgánov

22. Podľa svojho svetonázoru idealista.

23. Vedec Transformer

24. Najprv vytvoril evolučnú teóriu

25. Prvýkrát vytvoril vedeckú teóriu evolúcie organického sveta, založenú na 3 pohybujúcich sa silách

Lamarck 8, 11, 13, 15, 20, 21, 23, 24

Linné 2, 3, 5, 7, 18, 19, 22

Darwin 1, 4, 6, 9, 10, 12, 14, 16, 17, 25

4. Práca s taxonomickými jednotkami

V danom zozname zvierat spočítajte počet druhov a rodov

1. obyčajný ježko

2. líška obyčajná

3. Himalájsky alebo bieloprsý medveď

4. Škrečok džungarský

5. biely zajac

6. medveď hnedý

7. Sýrsky alebo zlatý škrečok

8.zajac-zajac

9. ježko ušatý

10. líška obyčajná

odpovede: počet druhov -9 rodov -5 (ježko, líška, medveď, škrečok, zajac)

5. Vysvetlenie nového materiálu

Žiadny z termínov navrhnutých Charlesom Darwinom nevyvolal toľko sťažností a námietok ako boj o existenciu.

Boj o existenciu sa zvyčajne chápe ako také vzťahy medzi organizmom a prostredím, ktoré sa prejavujú snahou organizmov o neobmedzené rozmnožovanie.

A) práca s písomkami

- pozorne si prečítajte text z knihy Ch.Darwina "Pôvod druhov prírodným výberom" a zamyslite sa nad jej obsahom

Čo je podľa vás objektívnym ukazovateľom boja o existenciu?

(objektívny dôvod - miera nesúladu medzi počtom vznikajúcich a plne implementovaných)

Dôvody oslabenia boja o existenciu

A) osídľovanie druhov zvonka na ostrovných alebo pevninských územiach

Karta 2 (leták)

Analyzujte údaje

Populácia rástla až do roku 1938, kedy žilo na 106 km ostrove viac ako 2000 jeleňov. V dôsledku nadmerného spásania bola potravná základňa (lišajník) vážne narušená a populácia skolabovala: v roku 1950 tu zostalo len 8 jedincov. Tento príklad jasne ukazuje počiatočné oslabenie boja o existenciu a potom jeho prudké zvýšenie e, čo viedlo ku katastrofálnemu výsledku.

C) prebytok zdrojov nevyhnutných pre život

Formy boja o existenciu

Vnútrodruhové Medzidruhové S abiotickými faktormi

1) Vnútrodruhové - toky medzi jedincami toho istého druhu

3) S abiotickými faktory - boj od nepriaznivé podmienky

6.Upevnenie

Úloha číslo 1

Určite formy boja o existenciu

A) Po silných snehových zrážkach v tundre je pre jelene ťažké dostať spod snehu sobí mach a veľa zvierat umiera od hladu

C) Korisťou vlkov je zvyčajne menej rýchly a slabý jeleň

C) V zahustených plodinách koksagyzu rýchlejšie klíčiace semená dostávajú viac živín a vody. Už po 20-30 dňoch odumierajú tie rastliny, ktoré spadajú pod rozety listov predtým vyklíčených rastlín.

E) Cereálne chleby často trpia korytnačkami. Telenomus kladie svoje vajíčko do korytnačieho vajíčka a larva telenomus zje jeho obsah

E) Boj dvoch jeleňov o samicu

G) Na pozadí skorých mrazov rastú mladé rastliny paradajok otvorená plocha, prežili len tie rastliny, ktoré rástli v blízkosti ochranného pásma lesa.

Úloha číslo 2

Zvážte na obr. obrázky viacerých druhov lúčnych tráv s vyznačením načasovania začiatku ich kvitnutia. Ako sa opeľujú trávy? Ako môže pokojné počasie na začiatku a na konci júna ovplyvniť druhové zloženie lúky, kde tieto obilniny rastú? Je možné, aby tieto druhy úplne vymizli z porastov lúk a za akých podmienok?

Úloha číslo 3

Práca na kartách (doslova)

Zhrnutie hodiny robia študenti, sumarizuje učiteľ

Odbor školstva Orelského kraja

Maloarkhangelská pobočka BEI OO SPO "Glazunovskiy

poľnohospodárska vysoká škola"

Metodický rozvoj hodiny biológie

Téma: "Boj o existenciu"

Učiteľka E.A.Čekodanová

Maloarkhangelsk

2015

ANOTÁCIA

Toto metodický vývoj adresované učiteľom biológie.

Navrhovaný metodický vývoj obsahuje Detailný popis hodina biológie pomocou prezentácií, písomiek.

Metodický rozvoj pomôže učiteľovi preveriť teoretické vedomosti žiakov na túto tému, vytvorí atmosféru aktívnej tvorivej práce, zvýši motiváciu k učeniu a kognitívny záujem žiakov o predmet.

Úvod………………………………………………………………………………………………..4

1. Hlavná časť………………………………………………………………………………… 6

1.1. Počas vyučovania ………………………………………………………………………………. 6

Záver……………………………………………………………………………………….. 9

Referencie……………………………………………………………………………… 10

Žiadosť……………………………………………………………………………………… 11

ÚVOD

Tematické plánovanie táto témaštudoval na 2. kurze 1 hodinu. Lekcia si kladie tieto úlohy: rozšíriť, zovšeobecniť a prehĺbiť poznatky o hlavných smeroch evolúcie organického sveta; formovať poznatky o boji o existenciu ako hybnej sile evolúcie; študovať typy boja o existenciu, zvážiť typy vzťahov medzi jednotlivcami jednej populácie, medzi jednotlivcami populácií a podmienky životného prostredia, , rozvoj kompetencie v oblasti samostatnej kognitívnej činnosti, rozširovať obzory žiakov, formovať vedecký svetonázor.

Typ lekcie: kombinovaná.

Zabezpečenie lekcie:učebnica, notebook, počítač, multimediálny projektor, plátno.

Počas vyučovacej hodiny sa využívajú metódy: názorná, verbálna, reproduktívna, výkladová a názorná, čiastočne rešeršná. Počas hodiny sa nadväzujú súvislosti s predmetmi geografia, ekológia.

Úlohy navrhnuté v lekcii sú zamerané na zopakovanie existujúcich vedomostí, štúdium a upevnenie nového materiálu.

Aktivačné prostriedky: slovo učiteľa, rozhovor, tvorivé úlohy, samostatná práca, diferencované úlohy, TCO.

Štruktúra hodiny zodpovedá typu hodiny a jej cieľom. Materiál hodiny odráža modernú úroveň výučby.

Čas vyhradený pre všetky fázy hodiny je racionálne rozdelený, čo umožňuje udržiavať vysoké tempo práce študentov.

Lekcia začína s organizačný moment a stanovenie učebných cieľov a cieľov.

Ďalšou fázou hodiny je kontrola domácich úloh opakovaním preberaných tém. Úlohou tejto etapy je aktualizovať vedomosti o predtým preštudovaných témach programu, identifikovať nedostatky vo vedomostiach študentov. Na zistenie úrovne vedomostí sa navrhuje použiť terminologický diktát a úlohu „Nájsť vzťah medzi obrázkami a pojmami“ pomocou prezentačných snímok. Povinné v štádiu opakovania – komentovanie odpovedí žiakov.

Fáza vytvárania nových vedomostí zahŕňa vysvetlenie učiteľa pomocou počítačovej prezentácie (sú zobrazené snímky).

Pri výkone samostatnej práce sú žiaci rozdelení do dvoch skupín a plnia úlohy. Učiteľ skontroluje vyplnenie tabuliek v zošitoch a na nasledujúcej hodine nahlási známky.

Záverečnou fázou je zhrnutie hodiny: komentovanie aktivít študentov, hodnotenie za hodinu, nahlásenie domácich úloh študentom.

Medzi všetkými fázami je jasne vysledovaná logická súvislosť a úplnosť každej fázy. Využitie zdravotne nezávadných technológií:

Pri plánovaní lekcie berte do úvahy psychologické črtyštudenti;

Zmena aktivít žiakov počas vyučovacej hodiny.

Formy a metódy vyučovania zvolené učiteľom prispievajú k vytváraniu pozitívnej psychologickej atmosféry v triede. Komunikácia medzi žiakmi a učiteľom je priateľská a dôveryhodná.

  1. HLAVNÁ ČASŤ

1.1. POČAS VYUČOVANIA

Téma lekcie: Boj o existenciu.

Účel lekcie: štúdium boja o existenciu ako hybnej sily evolúcie organického sveta, zváženie príčin a dôsledkov boja o existenciu.

Úlohy:

vzdelávacie: rozširovať, zovšeobecňovať a prehlbovať poznatky o hlavných smeroch vývoja organického sveta; formovať poznatky o boji o existenciu ako hybnej sile evolúcie; študovať typy boja o existenciu, zvážiť typy vzťahov medzi jednotlivcami jednej populácie, medzi jednotlivcami populácií a podmienkami prostredia.

vyvíja: rozvíjať záujem o predmet, schopnosť analyzovať text a samostatne pracovať s náučnou literatúrou,tabuľky, diapozitívy, vyvodzovať závery, rozvoj kompetencie v oblasti samostatnej kognitívnej činnosti.

vzdelávacie: rozširovať obzory študentov, formovať vedecký svetonázor.

Typ lekcie: kombinovaná.

Typ hodiny: hodina formovania a systematizácie vedomostí.

Spôsob vedenia: dialógová komunikácia založená na práci s učebnicovými materiálmi, tabuľkami, diapozitívmi.

Úroveň asimilácie vedomostí: čiastočne prieskumná.

Interdisciplinárne súvislosti: geografia, ekológia.

Zabezpečenie lekcie:učebnica, počítač, multimediálny projektor, plátno.

Počas vyučovania.

1. Organizačný moment (1-2 minúty).

2. Nahlásenie témy a účelu hodiny (prezentačná snímka 2) (1-2 min).

3. Aktualizácia vedomostí žiakov (5 min).

3.1. Terminologický diktát (prezentačná snímka 3)

3.2. Úloha: Spojte pojmy a obrázky (prezentačná snímka 4)

4. Štúdium nového materiálu. (20 min)

4.1.Boj o existenciu.

Pojem „boj o existenciu“ použil Charles Darwin v prenesenom význame, čo znamená rôzne vzťahy organizmov s faktormi prostredia a medzi sebou navzájom, a to nielen ako priamy boj medzi predátorom a korisťou, sprevádzaný krviprelievaním a smrťou. .

4.2 Druhy boja o existenciu.(Snímka prezentácie 5)

Ch.Darwin vyčlenil tri formy boja o existenciu.

Hlavným dôvodom boja o existenciu je rozpor medzi možnosťou neobmedzeného rozmnožovania druhov a obmedzenými zdrojmi.

Vnútrodruhová kontrola (prezentačné snímky 6-8)

A medzi rastlinami vládne vojna.

Stromy, tráva - vrúcne rastú,

Tvrdo bojujte o svetlo a vzduch

A ich korene, nesúce svoje dielo v zemi,

Hádajú sa o pôdu a vlhkosť.

E. Darwin

Vnútrodruhový boj je najakútnejší, pretože všetci jedinci tohto druhu potrebujú rovnaké a veľmi obmedzené zdroje - jedlo, životný priestor, prístrešky, hniezdiská. Každý druh má súbor úprav, ktoré znižujú možnosť kolízie medzi jedincami (označenie hraníc jednotlivých lokalít, zložité hierarchické vzťahy v stáde, kŕdli a pod.). Druhové úpravy, ktoré sú prospešné pre celý druh, však často poškodzujú jednotlivých jedincov a vedú k ich smrti. Napríklad zajace hnedé pri nedostatku potravy odháňajú konkurenta z dobrých pastvín, bijú sa, prenasledujú samicu. Dôležitú úlohu v evolúcii zohráva vnútrodruhový boj, ktorý vedie k smrti menej prispôsobených jedincov druhu, určuje prosperitu druhu ako celku a prispieva k jeho zlepšeniu. (Šmykľavka

Medzidruhový boj (snímky 9 – 10)

Lovkyňa sov uprostred temnej noci

Neľutujte speváka lásky a malátnej blaženosti,

A slávik zje svetlušku

Bez toho, aby si sa pozrel na krásu svetla,

Svetluška je živým svetlom noci

Plazí sa, kvet zožerie mľandravých

E. Darwin

Medzi rôznymi druhmi prebieha medzidruhový boj o existenciu. Je akútna, ak druh patrí do rovnakého rodu a potrebuje podobné podmienky. Sivé a čierne potkany sú teda rôzne druhy rovnakého rodu, ale sivý potkan je väčší a agresívnejší, a preto úplne nahradil čierny potkan v ľudských sídlach. Čierna krysa zároveň lepšie šplhá, behá cez laná od brehu k lodiam a späť. Kolumbus a Magellan priviezli čierne potkany z Európy do Ameriky a Vasco da Gama do Afriky. Navigátori staroveku Ďaleký východ prispel k osídleniu čiernych potkanov na ostrovoch Tichý oceán. šedá krysa dominuje v rámci kontinentov, čierna - v úzkej prístavnej oblasti, na ostrovoch a v lesných oblastiach.

Príkladom boja o existenciu je uprednostňovanie jedného druhu voči druhému bez predsudkov voči nemu samému (vtáky a cicavce roznášajú plody a semená), vzájomné prispôsobovanie druhov jeden druhému (kvety a ich opeľovače). Medzidruhový boj teda vedie k evolúcii oboch interagujúcich druhov, k rozvoju vzájomných adaptácií v nich. Medzidruhový boj zosilňuje a zintenzívňuje vnútrodruhový boj. (Snímka 16-18).

Bojujte proti nepriaznivým podmienkam (snímka 11) anorganickej povahy tiež zvyšuje vnútrodruhovú konkurenciu, keďže jedinci toho istého druhu súťažia o potravu, svetlo, teplo a iné podmienky existencie. Nie náhodou sa o púštnej rastline hovorí, že bojuje proti suchu. V tundre sú stromy zastúpené trpasličými formami, aj keď nemajú konkurenciu iných rastlín. V boji sa ukážu ako víťazi najživotaschopnejší jedinci (majú efektívnejšie fyziologické procesy a metabolizmus). Ak sú biologické vlastnosti zdedené, potom to v konečnom dôsledku povedie k zlepšeniu adaptácie druhov na životné prostredie.

5. Samostatná práca (7 min)

Forma práce – skupina

  1. Vyplňte tabuľku „Formy boja o existenciu“ (Príloha 1)
  2. Vyplňte tabuľku „Formy boja o existenciu púpav“ (príloha 2)

6. Upevnenie vedomostí (5 min)

Cvičenie 1.

Definujte formy boja o existenciu (snímky 12-13).

Úloha 2.

Aké formy boja sú uvedené na snímke 19.

7. Zhrnutie lekcie. Domáca úloha. (4 min)

(snímka 20)

ZÁVER

Vedenie hodiny povzbudzuje študentov k aktívnej duševnej práci.

Rôznorodosť vyučovacích metód vytvára u študentov záujem o vzdelávacie a kognitívne aktivity, čo je mimoriadne dôležité pre rozvoj motivovaného postoja k tréningu. Počas vyučovacej hodiny sa veľké množstvo preberaného učiva opakuje a prebrané učivo sa do hĺbky upevňuje. Žiaci rozvíjajú veľký záujem o odbor, ovládajú výpočtovú techniku, rozvíjajú komunikačné schopnosti. Pracujú všetci študenti, aj tí, ktorí si nie sú istí svojimi vedomosťami.

Uskutočňovanie kontroly vedomostí pomocou rôznych foriem práce umožňuje rozvíjať a prehlbovať tvorivé schopnosti žiakov.

Využívanie informačných a počítačových technológií výrazne zvýšilo záujem a pozornosť študentov o preberanú tému na základe materiálov prezentovaných v prezentácii.

Použitie aktívnych vyučovacích metód na tejto hodine zvýšilo aktivitu kognitívnych vzdelávacích aktivít žiakov prostredníctvom tradičných metód osvojovania si vzdelávacieho materiálu. Aktívne metódy učenia stimulujú kognitívna aktivitažiaci svojou formou prezentácie problémových situácií, formou komunikácie formou dialógu, voľnej výmeny názorov. Na vyučovacej hodine sa využívajú skupinové formy práce, uplatňuje sa individuálny prístup k žiakom.

Vo všeobecnosti študenti počas hodiny vykazovali vysokú aktivitu a vykazovali dobré výsledky pri zvládnutí preberaného materiálu.

BIBLIOGRAFIA

1. Všeobecná biológia: Proc. Pre 10-11 buniek. všeobecné vzdelanie inštitúcie / D.K. Beljajev, P.M. Borodin, N. N. Vorontsov a ďalší; Ed. D.K. Belyaeva, G.M. Dymshits. - M.: Osveta, 2004. - 304 s.

2. Lerner G.I. Hodiny biológie. Všeobecná biológia. 10, 11 ročníkov. Testy, otázky, úlohy: Návod. - M.: Eksmo, 2005. - 352 s.

3. I.F. Ishkina biológia. Plány lekcií. Stupeň 11 / Ed. D.K. Belyaeva, A.O. Ruvinskij. - Volgograd, 2002. - 120 s.

4. Voroncov N.N., Suchorukova L.N. Evolúcia organického sveta: Voliteľný kurz. - M.: Osveta, 1991. - 223s.

Materiály použité pri príprave prezentácie: http://images.yandex.ru/yandsearch?text

Príloha 1

Tabuľka "Formy boja o existenciu"

Názov formy boja o existenciu

Dôvody na to

Príklady

príloha 2

Úloha: Uvádzame niekoľko dôvodov, ktoré vedú k úhynu mnohých jedincov púpavy a bránia tomuto druhu obsadiť celý Zem:

  1. Plody spolu so senom vstupujú do žalúdka oviec;
  2. Mnoho vtákov sa živí ovocím;
  3. Sadenice sa živia bylinožravcami;
  4. Ľudia prešľapujú, autá, traktory;
  5. Zasahovanie do iných, viac vysoké rastliny(pšenica, žihľava, kríky a stromy), tmavnú, berú vodu a potravu, zabraňujú šíreniu semien púpavy vetrom;
  6. Samotné púpavy sa navzájom vytláčajú;
  7. Semená zahynú v púšti a Antarktíde, na skalách;
  8. Semená odumierajú a stredný pruh ak sa dostanú do nepriaznivých podmienok na uchovávanie a klíčenie;
  9. Rastliny zomierajú silným mrazom a suchom;
  10. Rastliny zomierajú na patogénne baktérie a vírusy.

Vyplňte tabuľku (v každom stĺpci uveďte poradové čísla dôvody uvedené vyššie)

Témou lekcie je „Boj o existenciu“.

Ciele lekcie:

- študovať podstatu boja o existenciu; ukázať hodnotu teórie Ch.Darwina pre moderná veda; posilniť pochopenie vzťahu medzi organizmami a prostredím.

- študentsky orientovaná motivácia študentov, vyzdvihnúť to hlavné, formovať schopnosť analýzy

- výchovou kognitívny záujem na študovaný materiál environmentálna výchova zmysel pre občiansku zodpovednosť.

Typ lekcie: učenie sa nového materiálu.

Vybavenie:

Počas vyučovania

    Organizácia času

-Posolstvo témy a úloh lekcie

- Psychická nálada

2. Štúdium nového materiálu.

Problém lekcie.

Plný, plný zázrakov mocná príroda. (A.S. Puškin)

Aké sú zázraky prírody?

Študenti ponúkajú rôzne verzie. Na otázku lekcie odpovieme štúdiom témy lekcie.

    Za jednu z podmienok prirodzeného výberu v prírode považoval Ch.Darwin možné premnoženie druhov, vznikajúce v dôsledku tzv. geometrická progresia chov. Napríklad ascaris produkuje až 200 000 vajíčok denne, samica tresky rodí až 10 miliónov vajíčok, jedna rastlina bodliaka produkuje až 19 000 vajíčok. semená a kurník - viac ako 400 tisíc. Plodnosť organizmov ako celku je teda veľmi vysoká, no nie všetky prežijú do sexuálneho zrelého stavu. Značná časť potomstva zomiera z rôznych príčin. Darwin prichádza k záveru, že medzi organizmami existuje boj o existenciu.Boj o existenciu je zložitý a rôznorodý vnútrodruhový a medzidruhový vzťah, ako aj vzťah organizmov s faktormi prostredia.

    Samostatná práca študentov

Úloha Vyplňte tabuľku "Formy boja o existenciu" s použitím textu odseku 41 s. 186-188

forma zápasu

Definícia

Príčiny

Výsledok boja

Vnútrodruhové

Medzidruhové

Bojujte proti nepriaznivým podmienkam

    Uvádza sa zoznam konkurenčných organizmov a abiotických faktorov. Na označenie typu boja o existenciu použite znak „+“.

Príklady konkurenčných organizmov

Vnútrodruhový boj

Medzidruhový boj

S abiotickými faktormi

rovno

nepriamy

Medzi blízko príbuznými druhmi

Predátor\

obeťou

1. Zajac\vlk

2. Vlk \ vlk pre samičku

3. Zajac \ králik

4.Vlk\líška

5. Breza \ breza

6. Vlk / jeleň

7. Breza / borovica

8.zajac/povodeň (povodeň)

9. Líška \ hlboký sneh

10. Breza \ lesný požiar

3. Konsolidácia asimilácie materiálu.

test

    S ktorým procesom súvisí hnacie sily evolúcia

A) boj o existenciu;

C) Relatívna zdatnosť organizmov;

C) dedičnosť;

D) variabilita.

2. Aký je výraz medzidruhového boja o existenciu

A) súťaž medzi jednotlivcami rôznych druhov;

C) súťaž medzi jedincami toho istého druhu;

C) Reakcia na nepriaznivé podmienky anorganickej povahy;

D) Obmedzenie biotopu systémom štítkov.

3. V oblasti je čierny potkan nahradený sivým, smrek sa dobre rozvíja pod ochranou listnatý les a potom ho vytieňujte. Akú formu boja o existenciu odrážajú takéto príklady?

A) vnútrodruhové;

B) medzidruhové;

B) symbióza;

D) Boj proti abiotickým environmentálnym faktorom

4. Na okraji lesa je osamelá breza. Ide v tomto prípade o boj o existenciu?

A) áno, vnútrodruhové;

B) áno, medzidruhové;

C) boj s nepriaznivými podmienkami;

D) nie je žiadny boj.

4. Dôvody, ktoré vedú k smrti mnohých jedincov púpavy a bránia tomuto druhu obsadiť celú zemeguľu, sú uvedené:

a) plody sa spolu so senom dostanú do žalúdka ovce;

b) veľa vtákov žerie ovocie;

c) bylinožravé zvieratá sa živia sadenicami;

d) šliapanie ľudí, áut, traktorov;

e) zasahovať do iných vyšších rastlín;

f) púpavy sa vytláčajú;

g) semená odumierajú v púšti, na skalách;

Z.) semená odumrú v strednom pruhu, ak spadnúv nepriaznivých podmienkach na konzerváciu a klíčenie;

i) rastliny odumierajú silnými mrazmi a suchom;

j) rastliny odumierajú na patogénne rastliny a vírusy.

Uveďte formy boja o existenciu púpavy (vnútrodruhové: ...; medzidruhové: ...; boj proti nepriaznivým podmienkam prostredia: ...).

Súťaž o správnejšie príklady rôznych typov boja o existenciu u rastlín a zvierat.

Otázka Ktorá z foriem boja o existenciu je najakútnejšia? prečo?

4. Výsledok lekcie: odpovedáme na problém lekcie: v dôsledku boja o existenciu dochádza k prirodzenému výberu, organizmy sa prispôsobujú životné prostredie dať zázrak prírody - rôzne druhy! Odpovedali sme na otázku lekcie? Charles Darwin odvodil základné zákony prírody.

Známky lekcie.

5. Domáce úlohy: s.41 s. 186-188